"Tak, a teraz si zmerajte rádioaktivitu," smeje sa ukrajinský vojak na konci uzavretej tridsaťkilometrovej zóny okolo Černobyľu. Na konci každého "zájazdu" na mieste najväčšej atómovej katastrofy v dejinách ľudstva čaká návštevníkov rovnaký rituál. Vstúpia do prístroja, ktorý meria ožiarenie. Návštevníci sa doň postavia s miernou nervozitou a nevydýchnu si, kým nezasvieti zelený nápis: "Čistý".
Desaťtisíce ľudí po havárii štvrtého černobyľského reaktora pred dvadsiatimi rokmi takéto šťastie nemalo.
Podľa environmentálnej organizácie Greenpeace na následky havárie ukrajinskej atómovej elektrárne zomrelo vyše 90-tisíc ľudí. A ďalšie desaťtisíce s následkami žijú dodnes. Výsledky svojej správy Greenpeace opiera o výskum bieloruskej Národnej akadémie vied.
Jej čísla sú v príkrom rozpore s oficiálnou správou viacerých organizácií OSN pod hlavičkou Černobyľské Fórum. Podľa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu, Svetovej zdravotníckej organizácie a ďalších inštitúcií na následky černobyľskej nehody zomrelo 4-tisíc ľudí.
Spor o pravé čísla následkov radiácie černobyľskej katastrofy prichádzajú presne týždeň pred jej 20. výročím.
Podľa bieloruskej akadémie vied pocítili následky rádioaktívneho spadu po havárii spolu 2 miliardy ľudí na celom svete. U 270-tisíc ľudí sa vyvinula rôzna forma rakoviny. "Z toho 93-tisíc prípadov bolo smrteľných," píše sa v správe, ktorú včera zverejnila Greenpeace.
Černobyľ sa nachádza asi sto kilometrov severne od Kyjeva a neďaleko bieloruských hraníc. Vietor po katastrofe z 26. apríla 1986 rozfúkal rádioaktívny mrak cez Európu až po východ Spojených štátov. Práve Bielorusko však spolu s Ukrajinou a Ruskom pocítilo následky havárie najviac.
Podľa Černobyľského Fóra nie sú "presvedčivé dôkazy", že sa výskyt rakoviny pre Černobyľ radikálne zvýšil a skôr za tým vidí nezdravý životný štýl ako fajčenie či alkoholizmus. Oproti jej argumentom však stojí štatistika bieloruskej akadémie vied, ktorá hovorí o desaťtisícových nárastoch výskytu rakoviny po Černobyle.
Podľa ruského aktivistu Greenpeace Ivana Blokova sa Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu snaží zakrývať dôsledky najhoršej nukleárnej nehody v histórii.
"A to uráža nielen tisícky obetí, ale vedie aj k nebezpečným odporúčaniam a premiestňovaniam ľudí v kontaminovaných oblastiach," napísal v stanovisku Greenpeace.
Autor: MIREK TÓDA, Černobyľ - Bratislava