New York 18. apríla (TASR) - Bývalej zahraničnej spravodajkyni renomovaného periodika Wall Street Journal, Austrálčanke Geraldine Brooksovej sa v pondelok dostalo mimoriadneho literárneho ocenenia - za svoj druhý román March získala Pulitzerovu cenu 2006.
Rodáčku zo Sydney, ktorú porotcovia uprednostnili napríklad pred E.L.Doctorowom, už v uplynulých rokoch ocenili i za jej reportáže o palestínskej intifáde, o konflikte medzi Iránom a Irakom a o vojne v Perzskom zálive.
Autorkina kolegyňa z Harvardskej univerzity, kde Brooksová v súčasnosti študuje, Caroline Elkinsová získala cenu v kategórii odborná literatúra za dielo Imperial Reckoning: The Untold Story of Britain's Gulag in Kenya". Popisuje v ňom brutálny väzenský systém britskej koloniálnej mocnosti v Keni z prvej polovice XX. storočia.
Do okolia Bostonu putujú aj ďalšie dve ocenenia.
Za biografiu "otca" atómovej bomby American Prometheus: The Triumph and Tragedy of J. Robert Oppenheimer ocenili Martina Sherwina (profesora neďalekej Tufts University) a Kaia Birda. Za kompozíciu Chiavi In Mano, ktorú uviedli vlani v svetovej premiére, patrí prestížnej ocenenie rodákovi z Kanady Yehudi Wynerovi, ktorý je už viac ako dve dekády považovaný za inšpiráciu bostonskej hudobnej scény.
Pulitzerovu cenu v kategórii poézia získala za zväzok Late Wife Claudia Emersonová, rovnaké ocenenie za dielo historického charakteru udelili Davidovi Oshinskému za Polio: An American Story - príbeh séra proti detskej obrne. Po prvý raz od roku 1997 tentoraz neudelili Pulitzerovu cenu v kategórii najlepšia divadelná hra.
Za bleskové spravodajstvo udelili žurnalistickú Pulitzerovu cenu novinám Times-Picayune z New Orleansu. Tie taktiež získali ocenenie v kategórii verejnoprospešné spravodajstvo spolu s novinami Sun Herald z mesta Biloxi v štáte Mississippi za pokrývanie vyčíňania hurikánu Katrina z 29. augusta a ďalšieho vývoja v zničenej oblasti.
Oba víťazné denníky ponúkali aktuálne spravodajstvo napriek tomu, že Katrina zasiahla aj ich činnosť. Voda zaplavila redakciu neworleanských novín a mnohí zamestnanci boli nútení utiecť. Krátko nato však v 80 míľ vzdialenom meste Baton Rouge zriadili provizórnu redakciu.
Cena za verejnoprospešné spravodajstvo, ktorú udelili novinám Sun Herald, je považovaná za najprestížnejšiu.
V kategórii bleskového fotospravodajstva sa víťazom stali noviny Dallas Morning News, a to vďaka snímkam, ktoré "zobrazovali chaos a bolesť" spôsobené hurikánom.
Štyri ceny - najviac v tomto roku - získal denník Washington Post, okrem iného za investigatívnu žurnalistiku. Tú udelili trojici novinárov, ktorí sa zaoberali prípadom bývalého vplyvného lobistu Jacka Abramoffa.
Pulitzerove ceny v oblasti žurnalistiky, literatúry, dramatického umenia a hudby, ktoré vyhlasuje Kolumbijská univerzita v New Yorku a ktoré nesú meno známeho novinára a vydavateľa Josepha Pulitzera (1847-1911), sú dotované sumou 10.000 dolárov.