Bank Austria Creditanstalt, materská spoločnosť HVB Bank Slovakia,
a. s., KulturKontakt a vydavateľstvo Wieser sa rozhodli spojiť svoje sily a vyhlásili novú unikátnu Východoeurópsku cenu za literatúru. Jej cieľom je pomôcť východoeurópskym autorom a ich dielam presadiť sa v nemecky hovoriacich krajinách a tým upriamiť pozornosť na široký okruh literátov z tohto regiónu. Po prvýkrát Východoeurópska cena pre literatúru zahŕňa 10 krajín strednej a východnej Európy. Je to tiež vôbec prvá iniciatíva, ktorá ponúka rozsiahly prehľad súčasnej literárnej scény z tohto regiónu.
Cena bola predstavená verejnosti za prítomnosti zástupcov sponzorov ako aj manažmentu na minuloročnom Knižnom veľtrhu vo Frankfurte. Odovzdanie prvej Východoeurópskej ceny za literatúru sa uskutoční
v decembri 2006. Víťaza vyberie medzinárodná porota, ktorej bude predsedať Jiří Gruša, prezident medzinárodného PEN a riaditeľ Diplomatickej akadémie vo Viedni. Do tohto projektu sa zapojí aj HVB Bank Slovakia.
Milióny pre Vysoké Tatry
Spolu s materskou bankou Erste Bank Slovenská sporiteľňa minulý rok prispela sumou 15 miliónov korún na obnovu Vysokých Tatier: na Projekt Vodný les a na opravu poškodenej Nemocnice s poliklinikou v Starom Smokovci.
Banka podporuje Cisco Networking Academy Program - úspešnú e-learningovú iniciatívu na štyroch regionálnych akadémiách (vysokých školách) a 50 lokálnych akadémiách (stredných školách) na Slovensku.
Od roku 2002 spolupracuje s 12 vysokými školami v oblasti vedy a vzdelania, študentských aktivít, softvér a hardvér.
SLSP podporuje aj kultúrne projekty a inštitúcie, napríklad Slovenskú filharmóniu, Štátnu filharmóniu v Košiciach, Štátny komorný orchester v Žiline, Bratislavské jazzové dni, Radošínske naivné divadlo, či Divadlo Aréna.
Spolu so Slovenskou filharmóniou 30. marca 2006 tretíkrát udelila ocenenie mladým hudobným umelcom Zlatá nota Slovenskej sporiteľne.
Podpora chránených dielní
Od leta 2005 sa VÚB sústredila na aktívnu spoluprácu s Občianskym združením Inklúzia, ktorému pomáhala pri propagácii a zviditeľňovaní programu aktívneho podporovaného zamestnania, najmä na činnosť chránených dielní a na zlepšovanie kvality profesného života zdravotne postihnutých spoluobčanov.
Spolu vydali informačný bulletin (v náklade 2500 ks), ktorý obsahuje základné informácie o chránených dielňach a domovoch sociálnych služieb. Bulletin im slúži ako prezentačný materiál a pomôcka pri získavaní klientov. Banka podporila vlani v novembri aj Radničkine trhy, kde sa predstavilo 21 chránených dielní.
VÚB banka sa v spolupráci s neziskovou organizáciou Partnerstvo podieľa na obnove víchricou zničených Tatier. V minulom roku finančne podporila niekoľko projektov. Medzi nimi napríklad prerezanie a opätovné vyznačenie cca 70 km turistických chodníkov, rekonštrukciu zrubnicových izbíc na potoku Ždiarska Belá, odstránenie kalamity a obnovu drobnej turistickej architektúry a tiež vyznačenie turistického chodníka "Stará cesta". V rámci pomoci Tatrám banka podporila aj rekonštrukciu turistickej útulne Ramža, ktorá ročne slúži asi 15 000 návštevníkom a pomáha usmerňovať turistický režim v Nízkych Tatrách.
Podpora samozamestnateľnosti
UniBanka spolu s nadáciou svojho majoritného akcionára UniCredito Italiano spolupracuje v Banskobystrickom kraji s neziskovou organizáciou VOKA na projekte Služby zamestnanosti pre mladých ľudí na vidieku - profesionálne vzdelávania a mikropôžičky. Cieľom projektu je podporiť samozamestnateľnosť mladých ľudí na vidieku, posilnenie ich podnikateľských zručností a poskytnutie mikropôžičiek, ako aj zlepšenie služieb zamestnateľnosti pre mladých ľudí na vidieku. Ide o dvojročný projekt pod záštitou ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.
Zamestnanci UniBanky vlani odpracovali pre neziskové organizácie a nadácie dobrovoľne vyše 3000 hodín. Keďže banka si cení prácu svojich zamestnancov pre neziskový sektor, v spolupráci s talianskou nadáciou Unidea prepláca každej organizácii určitú sumu za každú hodinu, ktorú pre nich odpracovali zamestnanci UniBanky.
Majoritný akcionár UniBanky UniCredito Italiano vydáva pod taktovkou vydavateľstva Baldini Castoldi Dalai aj ekonomicko-spoločensko-politický magazín "east." Zostavujú ho európski ekonómovia, historici, filozofi a žurnalisti a venujú sa v ňom súčasnej Európe a jej problémom.
UniCredit Group vytvoril Medzinárodný poradný orgán, ktorý predstavuje platformu na výmenu názorov a skúseností medzi manažmentom UniCredit Group a predstaviteľmi spoločenského, ekonomického či politického života z krajín novej Európy. Zo Slovenska je v ňom zastúpený Marián Jusko, ďalšími členmi sú napríklad Jerzy Buzek či Vladimír Dlouhý.
Film a umenie
ČSOB podporuje Medzinárodnú prehliadku filmu, televízie a videa Febiofest, ktorý patrí medzi najzaujímavejšie filmové udalosti na Slovensku. "Febiofest je aj 12 rokov po rozdelení dôkazom, že Česko a Slovensko sú kultúrne a tradíciou veľmi úzko prepojené krajiny. Toto prepojenie symbolicky stelesňuje aj ČSOB - pôsobíme v Českej republike aj na Slovensku a dlhodobo Febiofest v oboch krajinách podporujeme," uvádza hovorkyňa banky Marta Krejcarová.
ČSOB pomáha kultúre a umeleckému životu aj na vysokých školách - podporou 29 študentských médií z celého Slovenska v sume 1 milión Sk. Študentské médiá, či už rádiá (známe Irš-ká), časopisy alebo filmové kluby, sú pre udržanie alternatívneho kultúrneho zázemia vysokých škôl nevyhnutné.
V spolupráci s nadáciou Ekopolis vyhlásila vlani ČSOB grantový program PrieStory, ktorého cieľom bolo pomôcť ľuďom v menších mestách skrášliť verejné priestranstvá tak, aby mohli dlhodobo slúžiť na prospech komunitám. Víťazné projekty získali podporu v celkovej výške 722-tisíc korún. Päť najlepších projektov bolo realizovaných v Bratislave, Leviciach, Nitre, Zvolene a Žiline.
Povodňové mapy
V priebehu roka 2004 zaevidovala Allianz - Slovenská poisťovňa 8 498 nahlásených škodových udalostí. Celková spôsobená škoda predstavovala sumu takmer 94 miliónov Sk. V roku 2005 zaznamenala mierny nárast na
10 839 nahlásených škodových udalostí. Celkový rozsah škôd v roku 2005 predstavoval sumu necelých 56 miliónov Sk. Počas tohtoročných jarných záplav bolo do konca marca nahlásených približne 300 škodových udalostí.
Medzi najrizikovejšie obdobia patria jarné a letné mesiace. "Z našich štatistík vyplýva, že od februára až do apríla prichádza prvá záplavová vlna. Avšak, väčšinou z pohľadu rozsahu poškodenia bývajú dramatickejšie letné mesiace júl a august," hovorí vedúci oddelenia likvidácie majetkových poistných udalostí z Allianz - SP Milan Rajec.
Najčastejšie klienti nahlasujú poškodenia podzemných priestorov rodinných domov, múrov a zásob uložených v týchto priestoroch. Pri rozsiahlejších škodách dochádza niekedy aj k poškodeniu celej statiky domu. Medzi pravidelné poškodenia patrí aj vybavenie domácnosti, ako napríklad škody na kotloch domov, elektrických spotrebičoch, kobercoch, parketách, podlahách a podobne.
Povodňové mapy sa pripravujú v spolupráci s viacerými poisťovňami. Ukážu, v ktorých oblastiach hrozia najčastejšie záplavy. Mapa bude zostavená na základe zdokumentovania terénu oblasti, výskytu zrážok, prietoku vodných tokov a vybudovaných povodňových zábran.
Využívať by sa mali začať koncom roka.
Je dôležité, aby klienti zachovali poškodené veci k dispozícii pracovníkovi poisťovne a zároveň vedeli preukázať rozsah poškodenia. Pri riešení škodovej udalosti môže napomôcť, keď klient fotoaparátom zdokumentuje rozsah poškodenia. Napriek tomu je obhliadka pracovníka poisťovne veľmi dôležitá na kompletné zdokumentovanie príčiny a rozsahu poškodenia..
(r), Zdroj: banky a poisťovne SR