Podnikateľská aliancia Slovenska už takmer päť rokov monitoruje vývoj podnikateľského prostredia prostredníctvom vlastného Indexu podnikateľského prostredia. Index postupne rástol z referenčnej hodnoty 100 stanovenej k 1. júlu 2001 na 123,74 bodu ku koncu roka 2005. Najdynamickejšie vyvíjajúcou sa položkou indexu je prístup k finančným zdrojom, keď
z referenčnej hodnoty narástla na 203,24 bodu.
Tri štvrtiny slovenských podnikateľov sa v prieskume pre Svetové ekonomické fórum vyjadrili, že získanie úveru sa za uplynulých 12 mesiacov stalo jednoduchším. V porovnaniach Svetového ekonomického fóra sa Slovenská republika už tretí rok drží v prvej desiatke krajín s najvýraznejším zlepšovaním podmienok pre získavanie úverov. Ostatné krajiny V4 obsadili v minulom roku v dynamike zlepšovania prístupu k úverom 44. až 46. priečku v 105 miestnom rebríčku skúmaných krajín. Vnímanie dostupnosti úverov úzko súvisí s úrokovými mierami, ktorých úroveň v uplynulých šiestich rokoch postupne klesala. Kým v roku 1999 bola priemerná úroková sadzba z čerpaných úverov pre podnikateľov na úrovni 20,9 % za rok, vlani to bolo už len 6,48 %. Ďalším pre podnikateľ-ské prostredie prospešným faktorom bola rastúca konkurencia bánk a rozvoj ďalších foriem financovania, najmä lízingu.
Podnikatelia vnímajú bankový sektor ako stabilizovaný
V prieskume sa k odpovedi, že banky sú všeobecne zdravé s dobrou ziskovou bi-
lanciou, priklonilo až 97 % opýtaných. Vychádzajúc z tohto prieskumu, možno postupnú stabilizáciu bankového sektora dokumentovať hodnotením finančného zdravia bánk, ktoré je každý rok aktualizované v Správe o globálnej konkurencieschopnosti. Na stupnici od 1 (insolventné) po 7, vzrástla hodnota finančného zdravia bánk na Slovensku medzi rokmi 2002 a 2005 z 5,0 na 6,1 bodu. Zdravie bánk na Slovensku sa pri-bližuje k svetovej špičke, kde banky v najlepšie hodnotených krajinách získali 6,8 bodu.
Zlepšujúca sa kvalita podnikateľského prostredia vytvára priaznivé proinvestičné prostredie a zvyšuje dopyt po finančných a kapitálových zdrojoch. Vlani požičali banky podnikateľom 242,4 mld. Sk a objem úverov medziročne vzrástol o 20,22 %. Všeobecne platí, že dostupnosť úverov a podmienky pre ich získanie sú tým lepšie, čím kvalitnejšie informácie majú banky o potenciálnych klientoch a čím lepšie sú práva veriteľov a dlžníkov upravené v zákonoch. Čoraz častejšie možno počuť vyjadrenia podnikateľov, že dnes už nie je problém získať úver. Platí to nielen pre veľké podniky, pri ktorých konkurenčný boj stlačil marže bánk na minimum, ale tiež pre malé a stredné podniky, o ktorých majú banky čoraz precíznejšie informácie. Súvislosť možno nájsť v zlepšujúcej sa komunikácii podnikateľov pri financovaní svojich aktivít, kvalitnejších podnikateľských plánoch a lepšej platobnej disciplíne.
Možnosti získania úveru vo veľkej miere závisia od finančného zdravia podniku, jeho histórie, možností ručenia za úver a kvality podnikateľského plánu. Je logické, že pra-vidlá pre poskytovanie úverov banky nastavujú tak, aby minimalizovali svoje riziko. Sedemnásť percent podnikateľov si myslí, že je vylúčené, aby banka poskytla úver v prípade, ak žiadateľ predloží dobrý podnikateľský plán, ale nemá žiadne ručenie. Ako veľmi problematické vidí získanie úveru v tejto situácii 33 % opýtaných. Naopak 40 % podnikateľov si myslí, že s dobrým podnikateľ-ským plánom sa dá získať úver aj bez ručenia. Pre zníženie miery rizika banky však musia v tomto prípade rátať so spolufinancovaním predloženého projektu z vlastných zdrojov.
Deväť bodov z desiatich a dva
zo šiestich
Svetová banka vo svojej štúdii Doing Business in 2006 skúmala pri hodnotení podmienok pre získanie úveru dva parametre. Prvým bola kvalita ustanovení záložného a konkurzného práva, ktoré sa týkajú zabezpečenia úverov. V tomto parametri dosiahla Slovenská republika prekvapujúco deväť bodov z desiatich, pričom priemer vysokopríjmových krajín OECD je na úrovni 6,3 bodu. Svetová banka vyzdvihuje najmä úpravu záložného práva, ktorá umožnila, aby predmetom ručenia bol aj hnuteľný majetok. Ním je v súčasnosti krytých viac ako 70 % nových úverov pre podnikateľov. Druhým skúmaným parametrom bola kvalita fungovania úverových regis-trov, ktoré sú kľúčom k zvyšovaniu transparentnosti vzťahov medzi bankami a ich
klientmi. V tomto hodnotení získala SR dva body zo šiestich, pričom priemer vysokopríjmových krajín OECD bol na úrovni
5 bodov. V záujme ďalšieho zlepšovania prístupu k úverom Svetová banka odporúča odstraňovať legislatívne bariéry zdieľania informácií o klientoch, v maximálnej miere preniesť agendu úverového registra zo štátu na súkromnú sféru, dať zaisteným veriteľom prednostné právo na predmet záložného práva a v súvislosti s jeho vymáhaním zaviesť skrátené súdne konanie. Implementácia týchto opatrení by priniesla bankovému sektoru ďalšie zníženie úverových rizík, z čoho by v konečnom dôsledku profitovali klienti.
Zlepšujúci sa prístup k finančným zdrojom v podmienkach zreformovaného daňového systému dáva predpoklady na rýchlejšiu tvorbu nových pracovných miest a dosahovanie vyššieho udržateľného hospodárskeho rastu. To sa v konečnom dôsledku prejaví v rýchlejšom približovaním sa životnej úrovne obyvateľov Slovenska k štandardu vyspelých krajín Európskej únie.
Róbert Kičina
Podnikateľská aliancia Slovenska
Priemerné úroky z čerpaných
úverov pre podnikateľov
Rok Úrok (v % p.a.)
1999 20,90
2000 14,69
2001 11,17
2002 10,24
2003 8,47
2004 8,68
2005 6,48
Zdroj: Národná banka Slovenska (www.nbs.sk)
Zlepšenie podmienok prístupu
k úverom1
Pozícia v roku 20052
India 1
Island 2
Taiwan 3
Írsko 4
Litva 5
Slovenská republika 10
Poľsko 44
Česká republika 45
Maďarsko 46
1) Viac ako 11 000 manažérov zo 105 krajín sveta odpovedalo na otázku, či sa podmienky pre získanie úveru za posledných 5 rokov zlepšili, resp. zhoršili. Čím vyššia pozícia v rebríčku, tým výraznejšie zlepšenie manažéri pocítili a naopak.
2) Číslo vyjadruje pozíciu krajiny v rebríčku 105 krajín, ktoré sa do prieskumu zapojili
Zdroj: Global Competitiveness Report 2005-2006, World Economic Forum (www.weforum.org)