Najvýznamnejšia z viacerých zmien v novele stanovuje povinnosť členov orgánov spoločností zodpovedať celým svojím majetkom za porušenie povinností pri výkone svojej funkcie. Štatutárny zástupca teda ručí svojím majetkom voči spoločnosti, jej akcionárom, spoločníkom, veriteľom a aj voči iným osobám.
Predtým niesla zodpovednosť za škody spôsobené rozhodnutiami členov výkonných orgánov samotná spoločnosť. Manažéri mohli byť v najhoršom prípade prepustení. Dnes sa situácia dramaticky mení a čoraz častejšie sa môžeme stretnúť s tým, že nároky na náhradu škody spôsobenej výkonom funkcie sa vznášajú práve voči samotným manažérom.
Zároveň je však poistenie zodpovednosti štatutárnych orgánov jediným druhom poistenia, ktorý dokáže štatutárom poskytnúť istú formu ochrany. Tieto trendy, na starý kontinent importované z USA, sa už udomácnili v legislatíve vyspelých európskych štátov a v poslednom čase sa čoraz častejšie prejavujú aj na Slovensku. Podľa vyjadrenia riaditeľa poistenia finančných rizík Poisťovne AIG Slovakia, a.s. Ivana Loulu, boli už prvé nároky vznesené aj na Slovensku. Podľa neho je len otázkou času, kedy aj v Slovenskej republike príde k prvej veľkej žalobe. Najväčšou mierou k tejto zmene prispela práve novela Obchodného zákonníka, ako aj zvyšovanie nárokov na "Corporate governance" (dobrá správa spoločnosti).
Zmeny v obchodnom zákonníku
Právny stav, ktorý vznikol novelizáciou Obchodného zákonníka, posunul Slovensko s účinnosťou od 1. 1. 2002 opäť o krok bližšie k právnemu stavu platnému v Európskej únii a ostatnom vyspelom svete. Podstatnou zmenou je už spomínaný fakt, že štatutárny orgán ručí pri výkone svojich povinností celým osobným majetkom.
Novela tiež upravila legislatívu pre akciové spoločnosti. Zaväzuje členov predstavenstva vykonávať svoju funkciu s náležitou starostlivosťou, odborne a v súlade so záujmami spoločnosti a všetkých jej akcionárov. V praxi to znamená zaobstarať si všetky dostupné informácie, zachovať mlčanlivosť vo veciach, ktorých prezradenie by mohlo ohroziť záujmy spoločnosti a v neposlednom rade neuprednostňovať osobné záujmy alebo záujmy tretích osôb. V prípade, ak člen predstavenstva riadne neplní svoju funkciu, je povinný nahradiť škodu, ktorú spôsobil. Nárok na náhradu škody uplatňuje dozorná rada.
No nie všetky pravidlá, ktoré upravujú právny rámec zodpovednosti členov orgánov spoločnosti, stanovuje Obchodný zákonník. Rovnako dôležité sú aj iné zákony, napríklad Zákon o konkurze a vyrovnaní, Zákon o cenných papieroch a podobne.
Poistenie zodpovednosti
Pracovno-právna legislatíva stanovovala maximálnu výšku ručenia zamestnanca na trojnásobok výšky jeho priemernej mesačnej mzdy. Teraz ručia štatutári neobmedzene.
Poistenie sa uzatvára nielen pre členov predstavenstva a dozornej rady, ale prípadne aj pre orgány dcérskych spoločností. Zaujímavosťou je, že poistenie sa vzťahuje na všetkých súčasných, budúcich ale aj na minulých členov orgánov. Dôvodom je skutočnosť, že veľmi často vzniká nárok práve v období výmeny osôb, predovšetkým voči jej odchádzajúcim členom. To znamená, že štatutár sa svojím odchodom nezbavuje zodpovednosti za výkon funkcie v čase, kedy členom niektorého z orgánov spoločnosti bol.
Samotné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú členmi orgánov je dvojzložkové.
Je to jednak poistenie členov predstavenstva, dozornej rady a konateľov. Táto forma poistenia kryje udalosti, kedy sa nárok vznáša voči poistenému, ktorý je povinný nahradiť spôsobenú škodu. V tomto prípade poisťovňa hradí škodu poškodenému.
Druhým typom je poistenie náhrady spoločnosti, keď poisťovňa prepláca škodu priamo spoločnosti, ktorá už veriteľovi uhradila nárok vznesený voči členovi jej predstavenstva. Výhodou poistenia je aj zabezpečenie právnej ochrany poisteného člena zo strany poisťovne. Tá na seba preberá náklady obhajoby, súdnych trov a rovnako aj náklady, ktoré sú spojené s mimosúdnym vyrovnaním.
Stanovenie výšky poistného, teritoriálna platnosť
Výška poistného sa pre každú spoločnosť stanovuje individuálne. Pri výpočte sa do úvahy berie viacero faktorov. Spoločnosť musí jednak predložiť kompletný audit a poskyt-núť všetky relevantné výkazy. Zohľadňuje sa poistná suma, teda maximálny limit plnenia, veľkosť spoločnosti a jej finančná situácia, jej postavenie na trhu a postavenie voči konkurencii. V zásade sa do úvahy berie aj jej typ. Pre komerčnú spoločnosť je poistné nižšie ako pre finančnú, ktorá nesie vyššie riziko. Rozhodujúcim faktorom pri stanovení výšky poistného je však pomer aktív k veľkosti záväzkov. Rozdiel, ktorý predstavuje čistú hodnotu spoločnosti, zároveň predstavuje maximálnu výšku poistenia. Vyššie po-istenie, ako je čistá hodnota, sa v zásade neposkytuje.
Poistenie sa predlžuje na základe požiadania spoločnosti každých 12 mesiacov. Aj pri predĺžení sa berú do úvahy kompletné finančné výkazy. Výška poistného sa tiež môže zmeniť v závislosti od hospodárskych výsledkov firmy.
Pri poistení sa stanovuje aj tzv. spoluúčasť. Je to časť rizika, na ktorom participuje samotná spoločnosť. Tá riziko zdieľa do určitej výšky, ktorá sa odvíja od jej veľkosti, pričom aj tu platí, že pri finančných spoločnostiach je vyššie ako pri komer-čných. Poistenie spoluúčasti sa nedohoduje pri poistení štatutárov ako osôb.
Teritoriálne vymedzenie poistenia zodpovednosti pokrýva celý svet s výnimkou USA a Kanady, známych obrovským množstvom najrôznejších súdnych sporov. Samozrejme, existuje aj možnosť pripoistenia rizík v USA a Kanade, rovnako ako aj možnosť dohodnúť poistenie len pre územie Slovenskej republiky.
Svoje miesto si určite časom nájde aj poistenie porušenia práv zamestnancov členom štatutárneho orgánu, kde sa podľa slov I. Loulu z Poisťovne AIG Slovakia tiež očakáva zvýšenie frekvencie ohlásených nárokov.
Poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú členmi štatutárnych orgánov chráni hlavne samotnú spoločnosť, nielen jej manažérov, nakoľko sa spôsobené škody môžu vyšplhať do astronomických výšok a ani celý majetok manažéra, ktorý škodu spôsobil, nemusí stačiť na ich vykrytie. Martin Masaryk
DVA PRÍKLADY:
USA:
Dvaja bývalí zamestnanci začali proti svojmu zamestnávateľovi a členom jeho predstavenstva súdne konanie preto, že boli údajne protizákonne a zámerne ponižujúcim spôsobom prepustení. Neboli totiž ochotní zúčastniť sa na predajnej akcii, ktorú považovali za podvod. K tvrdeniu neplatného ukončenia pracovného pomeru bol priložený výpis rôznych nedovolených porušení zmluvy, urážok na cti, ohovárania a foriem psychického nátlaku, ktorým boli vystavení. Náhrada škody požadovaná v žalobách dosahovala 10 miliónov amerických dolárov, s miernym urovnaním pri poskytnutí kompenzácie vo výške 2 milióny amerických dolárov.
Francúzsko:
Miestny súd urobil pred niekoľkými rokmi rozbor podnikových záležitostí istej spoločnosti a činnosti členov ich predstavenstva a rozhodol, že sa členovia predstavenstva dopustili chýb v riadení (fautes de gestion) a že spolu s ďalšími žalovanými stranami, zahrňujúcimi taktiež bankárov a účtovníkov, nesú spoločne a rovnako zodpovednosť za čiastku vo výške 400 miliónov francúzskych frankov. Niektorí z týchto členov predstavenstva boli za chyby fakticky zodpovední. Prípad je významný najmä preto, že boli odsúdení aj tí členovia predstavenstva, ktorí boli zodpovední iba nepriamo.
Súd rozhodol, že sa dopustili nedbalosti tým, že nevenovali pozornosť udalostiam, ku ktorým dochádzalo okolo nich. Následné odvolanie žalovaných strán proti tomuto rozhodnutiu súdu bolo zamietnuté. (mm)