Poistenia, o ktorých sa veľa nehovorí

S klasickým poistením štandardne pokrývajúcim riziká ako živelná udalosť, krádež, lúpež či zodpovednosť

za škodu spôsobenú činnosťou spoločnosti, sa podnikatelia

dnes už stretávajú bežne a väčšinu z týchto rizík si aj poisťujú.

S vývojom slovenského poistného trhu však poisťovne prichádzajú s poistnými produktmi, o ktorých podnikatelia ešte nie sú dostatočne informovaní a teda ich ani vo veľkej miere nevyužívajú.

Predaj týchto poistných produktov úzko súvisí s úrovňou ekonomického rozvoja a s ochotou podni-

kateľov minúť viac finančných prostriedkov na ochranu firmy pred neočakávanými udalosťami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Poistenie prerušenia prevádzky po živelnej udalosti

Tento druh poistenia poskytujú takmer všetky poisťovne, ktoré ponúkajú živelné poistenie, napriek tomu však nie je také rozšírené ako v štátoch západnej Európy a USA. Ak nastane živelná udalosť, napríklad požiar, podnikateľ je zvyčajne nútený prerušiť produkciu svojich výrobkov až do času, kým sa mu nepodarí obnoviť prevádzku firmy, zrekonštruovať poškodenú budovu, opraviť, prípadne zaobstarať nové stroje. Tento proces môže trvať aj niekoľko mesiacov, no napriek tomu, že podnikateľ nič neprodukuje, respektíve vyrába iba čiastočne, znáša určité fixné náklady a prichádza za toto obdobie o zisk. Práve poistenie prerušenia prevádzky kryje fixné náklady počas obdobia, keď je jeho produkcia obmedzená, ako aj ušlý zisk za toto obdobie. Fixné náklady, ktoré vznikajú aj napriek tomu že podnikateľ nič nevyrába, sú napríklad úroky z úverov, mzdy zamestnancov, pravidelné poplatky za energie, nájomné a podobne. Z povahy tohto poistenia vyplýva, že je vhodné hlavne pre spoločnosti, ktorých predmetom činnosti je výroba.

SkryťVypnúť reklamu

Poistenie prerušenia prevádzky po lome stroja

Podobne, ako môže prerušenie prevádzky nastať po živelnej udalosti, môže byť prerušená prevádzka podniku po zlyhaní technologického zariadenia. Závažná porucha strategického strojného zariadenia často ochromí prevádzku na niekoľko dní alebo týždňov. V prípade, že má spoločnosť poistené riziko lomu stroja (špeciálne poistenie strojov voči všetkým rizikám), môže si pripoistiť aj následné prerušenie prevádzky. Toto poistenie sa riadi podobnými pravidlami ako poistenie prerušenia prevádzky po živelnej udalosti.

Poistenie elektroniky

a strojov

Poistenie elektroniky sa zaraďuje medzi poistenia proti všetkým rizikám. To znamená, že poistené nie sú riziká presne vymenované v poistnej zmluve (ako napríklad pri živelnom poistení), ale akékoľvek náhodné a nepredvídateľné materiálne poškodenie, alebo zničenie predmetu po-istenia, okrem výluk uvedených v podmienkach zmluvy. Poistené môžu byť všetky elektronické zariadenia, ktoré sú v čase začiatku po-istenia v prevádzkyschopnom stave. Najčastejšími príkladmi poistných udalostí sú chyby materiálu, konštrukčné a montážne chyby, nedostatočná skúsenosť alebo nedbanlivosť obsluhy, skrat, indukcia, prepätie, pád predmetu poistenia a podobne. Osobitnou kategóriou je poistenie prenosnej elektroniky, napríklad notebookov, fotoaparátov, kamier, prenosných terminálov a ďalších. Preň je špecifické, že sa nevzťahuje na konkrétne miesto, ale určuje sa geografická oblasť, v ktorej ak vznikne poistná udalosť, poisťovňa škodu uhradí (napríklad Slovensko, Európa, alebo celý svet). S prenášaním elektronických zariadení sa, samozrejme, riziko ich poškodenia zvyšuje, čomu zodpovedá aj vyššia cena poistenia pre prenosnú elektroniku. Na rovnakom princípe je založené aj poistenie strojov. Ide opäť o poistenie proti všetkým rizikám, avšak predmetom poistenia sú stroje a technologické zariadenia. Z toho vyplýva aj iný charakter vzniknutých škôd ako pri poistení elektroniky. Najčastejšími príkladmi sú škody vzniknuté chybou odliatku alebo materiálu, chybným dizajnom, výrobnými či montážnymi chybami, zlou remeselnou prácou, nedostatočnou kvalifikáciou alebo zručnosťou, nedbalosťou, nedostatkom vody v kotloch, výbuchom, odtrhnutím alebo roztrhnutím odstredivou silou, skratom, búrkou, a podobne.

SkryťVypnúť reklamu

Poistenie zodpovednosti štatutárnych orgánov spoločností

Vznik tohto poistenia si vyžiadala novelizácia obchodného zákonníka z 1. 1. 2002. Touto novelizáciou sa okrem iného radikálne rozširujú zákonné povinnosti a zodpovednosti členov predstavenstva a konateľov spoločností. Na Slovensku sa týmto zaviedol doposiaľ neznámy prvok a to skutočnosť, že každý člen štatutárneho orgánu spoločnosti ručí celým svojím majetkom za porušenie povinností stanovených zákonom. Členovia štatutárnych a ďalších orgánov každej obchodnej spoločnosti sú z právneho hľadiska vystavení väčšej zodpovednosti, než akej by boli vystavení na základe platnej pracovnoprávnej legislatívy.

Samozrejme, aj toto poistenie má určité výluky. Najvýznamnejšie sú:

1. podvodné konanie poisteného,

SkryťVypnúť reklamu

2. úmyselný trestný čin,

3. poškodenie zdravia a škody na hmotnom majetku,

4. existujúci súdny spor z titulu porušenia povinností poisteným.

Zodpovednosť štatutárnych organov spoločností a ručenie celým svojím majetkom za spôsobené škody je vo svete štandardom a taktiež sa už uskutočnilo nespočetné množstvo súdnych procesov v tejto súvislosti. Je pravdepodobne iba otázkou času, kedy sa aj na Slovensku začnú poškodení domáhať svojich nárokov u členov štatutárnych orgánov. V každom prípade naša platná legislatíva to už umožňuje.

Poistenie pohľadávok

Poistenie pohľadávok slúži v pr-vom rade na zabezpečenie náhrady za výpadok pohľadávok, ktoré vznikli následkom platobnej neschopnosti odberateľov pri dodávkach tovaru alebo služieb. Poistenie možno ďalej modifikovať podľa konkrétnych po-žiadaviek klienta. Na význame postupne získava priebežné sledovanie platobnej schopnosti odberateľov, ktoré sa dá považovať za doplnkovú službu poskytovanú poisťovňou.

SkryťVypnúť reklamu

V minulosti tento druh poiste-

nia poskytovala štátom založená Spoločnosť pre poistenie exportných úverov či neskôr Eximbanka. Poistenie slúžilo na podporu slovenského exportu a preto bolo obmedzené na dodávky tovaru do zahraničia. Rozsah poistenia zahŕňal najmä politické riziká, to znamená nezaplatenie pohľadávky v dôsledku zásahov štátu, vojnových udalostí a podobne.

V posledných rokoch pribudla možnosť uzatvoriť poistenie pohľadávok v niektorých komerčných poisťovniach, ktoré využívajú know-how svojich zahraničných materských spoločností. Dá sa dohodnúť pre vývozné i tuzemské pohľadávky.

Základný rozsah poistného krytia zahŕňa ochranu proti platobnej neschopnosti odberateľov, pričom za poistnú udalosť sa považuje vyhlásenie konkurzu, alebo jeho zamietnutie pre nedostatok konkurznej podstaty; začatie súdneho konania s účelom odvrátenia konkurzu; mimosúdne likvidačné vyrovnanie, alebo pomerné vyrovnanie so všetkými veriteľmi; exekúcia vykonaná poisteným, ktorá neviedla k plnému uspokojeniu; preukázanie nepriaznivých okolností, pre ktoré exekúcia, konkurz ani iné opatrenia nesľubujú nádej na úspech.

SkryťVypnúť reklamu

Poistenie ďalej možno rozšíriť na straty vzniknuté následkom politických rizík pri vývoze do zahraničia, kedy opatrenia štátu považované za vyššiu moc spôsobia, že zmluvné záväzky nemôžu byť splnené vôbec, alebo len čiastočne. Za rizikové krajiny sa zvykne považovať väčšina krajín, ktoré nepatria medzi vyspelé

priemyselné štáty.

Ďalšiu alternatívu rozšírenia poistného krytia predstavujú škody spôsobené následkom platobnej nevôle odberateľa. Viaceré európske krajiny v snahe podporiť rozvoj podnikania zaviedli legislatívu, ktorá uprednostňuje sanačné opatrenia firmy ohrozenej platobnou neschopnosťou pred rýchlym konkurzom.

V prípade klasického poistenia, kedy poistná udalosť nastáva až vznikom platobnej neschopnosti odberateľa, musí poistený na odškodnenie čakať neprimerane dlho. Poistitelia preto reagovali na túto situáciu ponukou možnosti poistenia platobnej nevôle. V prípade nezaplatenia pohľadávky v lehote splatnosti poisťovňa skúma príčiny a po uplynutí stanovenej čakacej lehoty (spravidla 6 mesiacov) vyplatí poistenému odškodnenie. Uvedené rozšírenie poistného krytia sa týka najmä vývozných pohľadávok.

SkryťVypnúť reklamu

Ľubomír Hrehovčík, INIS

Podnikanie = riziko. Tento vzťah si určite uvedomuje každý podnikateľ. Niektoré riziká podnikania sa nikdy nebudú dať eliminovať, ak by to tak bolo, podnikal by asi každý. Sú však riziká, ktoré je možné znížiť respektíve úplne pokryť poistením.

Činnosť väčšiny podnikateľov je úzko spätá s aktívami spoločnosti, jej majetkom. Práve tieto aktíva sú základom a nevyhnutným predpokladom fungovania profitujúcej firmy. Ochrana aktív spoločnosti pred nepredvídateľnými udalosťami je dnes možná prostredníctvom širokej škály poistných produktov. Uvažovanie podnikateľa o rozsahu poistného krytia často vychádza z mylného predpokladu poistiť riziká, ktorých pravdepodobnosť vzniku je najväčšia, napríklad havarijné po-istenie. Avšak práve škody, ktorých pravdepodobnosť vzniku je najmenšia, majú často najničivejšie následky, povedzme požiar či výbuch. Práve pokrytie týchto rizík by malo byť zo strategického hľadiska na prvom mieste. V nasledujúcom prehľade si priblížime základné druhy poistenia majetku v poradí, v akom pokrývajú riziká, z ktorých hrozia škody najväčšieho rozsahu.

SkryťVypnúť reklamu

Základné živelné poistenie tzv. FLEXA - názov základného živelného poistenia pochádza zo začiatočných písmen anglických slov Fire - požiar, Lightning - blesk, Explosion - výbuch a Aviation - pád lietadla a toto poistenie kryje práve tieto riziká.

Doplnkové živelné poistenie - toto poistenie dopĺňa základné živelné po-istenie o ďalšie riziká živelného charakteru. Rozsah rizík krytých doplnkovým živelným poistením sa v jednotlivých poisťovniach líši, ale zvyčajne ide

o tieto riziká: víchrica, krupobitie, záplava, povodeň, zemetrasenie, výbuch sopky, zosuv pôdy, lavína, tiaž snehu, náraz vozidla. Základné a doplnkové živelné poistenie tvoria spolu komplexné živelné poistenie.

Poistenie odcudzenia, lúpežného prepadnutia a vandalizmu - výška škody spôsobená týmito rizikami zvyčajne nebýva veľkého rozsahu, ale škody sú častejšie. Pri poistení vandalizmu treba venovať pozornosť tomu, ako jednotlivé poisťovne definujú tento pojem, keďže v poistných podmienkach sa vandalizmus rozdeľuje na niekoľko druhov a nie všetky sú vždy poistením kryté. Vandalizmus sa zvyčajne delí na:

SkryťVypnúť reklamu

- zistený (páchateľ je známy a poisťovňa má možnosť uplatňovať si túto škodu u páchateľa), poistenie tohto vandalizmu pravdepodobne nemá veľký praktický význam, keďže v drvivej väčšine prípadov je páchateľ neznámy,

- nezistený - poistenie kryje aj škody spôsobené neznámym páchateľom,

- vnútorný - poistenie kryje iba škody spôsobené vnútri objektu, napríklad, ak páchateľ pri vlámaní okrem odcudzenia poškodí ešte vnútorné zariadenie,

- vonkajší - poistenie kryje škody spôsobené zvonku, napríklad rozbitie výkladu.

Mnohé poisťovne ponúkajú po-istenie vandalizmu, ale iba v súvislostí s pokusom o krádež. Čiže ak ide o čistý vandalizmus (teda iba úmyselné poškodenie veci), nemusí byť poistením krytý.

Pri poistení odcudzenia by sa hlavný dôraz mal klásť na zabezpe-

SkryťVypnúť reklamu

čenie objektu. Každá poisťovňa limituje svoje plnenie pri poistnej udalosti spôsobom zabezpečenia. Dôsledným preštudovaním spôsobov zabezpečenia v poistnej zmluve sa dá predísť finančnej strate a sklamaniu pri poistnej udalosti. Všeobecne však možno konštatovať, že ak má podnikateľ záujem o poistenie hnuteľného majetku proti odcu-dzeniu vo výške viac ako 500 000 Sk, mal by si zaobstarať elektronický zabezpečovací systém aspoň s lokálnym vývodom poplašného signálu.

Poistenie zodpovednosti

za škodu

Činnosť každej spoločnosti, ktorá vystupuje ako samostatný právny subjekt, sa spája s možnosťou spôsobiť škodu inej osobe alebo spoločnosti. Napríklad na zdraví, majetku alebo môže mať finančný charakter. Poistenie zodpovednosti za škodu bolo v minulosti v tieni poistenia majetku, jeho dôležitosť sa však v súčasnosti prudko zvyšuje. Dôvodom je lepšia vymáhateľnosť práva, ale aj postupná harmonizácia právnych noriem s legislatívou Európskej únie. Základnými druhmi poistenia zodpovednosti je poistenie všeobecnej zodpovednosti za škodu spôsobenú tretej strane a poistenie zodpovednosti za chybný výrobok.

SkryťVypnúť reklamu

Poistenie všeobecnej zodpovednosti kryje škody spôsobené na majetku alebo zdraví tretej osobe v súvislosti s činnosťou spoločnosti a zvyčajne zahŕňa aj poistenie ušlého zisku poškodenej strany. Napríklad, ak zamestnanec pri výkone svojej činnosti poškodí majetok inej spoločnosti a to jej znemožní určitý čas produkovať zisk, poisťovňa uhradí jednak materiálnu škodu na majetku, ale aj zisk, ktorý by poškodený vytvoril, ak by k poškodeniu nedošlo.

Poistenie zodpovednosti za chybný výrobok kryje škody na majetku a na zdraví, ktoré vzniknú v dô-

sledku výroby chybného výrobku. Napríklad ak firma vyrobí chybnú stoličku a niekto si preto spôsobí škodu na zdraví (stolička sa zlomí a užívateľ si zlomí pri páde

ruku), poisťovňa uhradí škodu. Dokazovanie je však veľmi zdĺhavou záležitosťou a zvyčajne musí byť potvrdené súdnym rozhodnutím. Veľa súdnych sporov práve v súvislosti s chybným výrobkom bolo a stále aj je v USA, preto mnohé poisťovne odmietajú toto riziko poisťovať pre územnú platnosť Spojených štátov amerických. Pre akékoľvek po-istenie zodpovednosti za škodu platí jedna veľmi dôležitá zásada: poistením sú vždy kryté iba škody, na ktoré má poškodený právny nárok, to znamená, že plnenie poisťovne sa vždy obmedzí iba na odškodnenie, ktoré prislúcha poškodenému podľa platnej legislatívy. Poistením nie je krytá zodpovednosť, ktorú poistený prijal na rámec zodpovednosti právnej, napríklad zmluvou. Typickým príkladom je zmluvná pokuta. Ak sa spoločnosť zaviaže, že v prípade neplnenia zmluvy uhradí odberateľovi určitú finančnú čiastku, táto škoda nemôže byť krytá poistením zodpovednosti.

SkryťVypnúť reklamu

Pre poistenie všeobecnej zodpovednosti je charakteristické veľké množstvo výluk z poistenia v základnom poistení. Klienti často nevenujú pozornosť preštudovaniu všeobecných poistných podmienok a často uzatvárajú toto poistenie v presvedčení, že majú pokryté akékoľvek škody spôsobené tretím stranám. Mnohé z rizík sú však zo základného poistenia vylúčené a treba si ich pripoistiť. Ide napríklad o:

- Poistenie regresných nákladov zdravotných a Sociálnej poisťovne. Ak spôsobíte niekomu škodu na zdraví, zdravotná poisťovňa si môže od vás vymáhať náklady na liečenie poškodeného. Takisto Sociálna poisťovňa bude požadovať úhradu položiek, ako sú nemocenské dávky, dôchodkové zabezpečenie, náhradu za stratu zárobku, dôchodku, náhradu za bolesť a stratu a sťaženie spoločenského postavenia, a podobne. Pri vážnejšom poškodení zdravia sa tieto sumy môžu vyšplhať až na niekoľko stotisíc korún. Faktom je, že v poslednom období Sociálna poisťovňa skutočne pristúpila k vymáhaniu týchto nárokov.

SkryťVypnúť reklamu

- Poistenie zodpovednosti za škody spôsobené na prenajatej nehnuteľ-nosti. Ak podnikáte v prenajatých priestoroch, je možné, že v týchto priestoroch spôsobíte škodu. Majiteľ objektu má v tomto prípade právo od vás škodu vymáhať. Tento typ škody je zo základného poistenia vylúčený, dá sa pripoistiť.

- Zodpovednosť za veci prevzaté s účelom spracovania. Ak od svojich

klientov preberáte veci s účelom spracovania, opravy a podobne, môže sa stať, že ich poškodíte. Vtedy je vhodné pripoistiť si práve toto riziko.

- Pripoistenie územnej platnosti. Základné poistenie sa zvyčajne vzťahuje na územie Slovenskej republiky. Ak však vaše podnikateľské aktivitu uskutočňujete aj v zahraničí, škoda ktorú spôsobíte mimo územia SR by základným poistením nebola krytá, preto je vhodné pripoistiť si územný rozsah Európy alebo celého sveta.

SkryťVypnúť reklamu

- Zodpovednosť vyplývajúca z vlastníctva nehnuteľnosti. Z tohto poistenia sú kryté škody, ktoré vzniknú

tretím stranám v súvislosti s nehnuteľnosťou. Typickým príkladom je pád omietky na okoloidúceho chodca alebo vedľa stojace auto.

- Zodpovednosť za čisto finančné škody. V základnom poistení sú kryté škody na zdraví a majetku tretej osoby. Ak však nedôjde k poškodeniu majetku a ani zdravia a napriek tomu spôsobíte tretej strane škodu, napríklad oneskorením dodávky materiálu, táto škoda môže byť hradená práve z poistenia zodpovednosti za čisto finančné škody.

Stavebné poistenie

Stavebné poistenie patrí do skupiny poistení proti všetkým rizikám. Toto poistenie sa dohoduje s účelom ochrany investície od začatia výstavby až po jej kolaudáciu. Stavebné poistenie pokrýva širokú škálu rizík, ktoré môžu nastať pri stavbe rôznych objektov - nehnuteľností. Patria sem hlavne živelné riziká, krádež, zodpovednosť stavebníka za spôsobené škody a akékoľvek iné náhodne poškodenie majetku. Okrem samotného predmetu stavby možno v rámci tohto poistenia dohodnúť aj pripoistenie existujúceho (zvereného) majetku, zariadenie dodávateľa, ktoré nie je súčasťou diela, ale nachádza sa na mieste po-istenia. Poistnou sumou a teda aj horným limitom plnenia poisťovne je konečná hodnota diela vrátane materiálu a prác.

SkryťVypnúť reklamu

Ľubomír Hrehovčík

INIS

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 457
  2. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 6 325
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 5 038
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 367
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 717
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 2 405
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 001
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 788
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu