BRATISLAVA – Slovenská rektorská konferencia včera po šesťhodinovej diskusii prijala vysvetlenie ministra školstva, ako chce finančne zabezpečiť externé štúdium. Milan Ftáčnik teda s hrdosťou oznámil: „Externé štúdium bude!“ Dodal, že podľa neho „i tie vysoké školy, ktoré avizovali, že neuvažujú o otváraní externého štúdia v novom školskom roku, pravdepodobne prehodnotia svoje rozhodnutie“.
Stále sa však nevie, či vyčlenených 50 miliónov bude vysokým školám na novoprijatých externistov stačiť – treba ešte odstrániť zmätok okolo toho, aké zmluvy, na koľko rokov a koľkí externisti uzavreli, aby sa mohlo zistiť, koľko peňazí bude školám skutočne chýbať. Presnejší údaj má byť jasný asi o dva až tri týždne.
Najväčší otáznik nad externým štúdiom visí naďalej: súčasná vláda nemôže zaručiť, že budúca skutočne vyčlení na externé štúdium peniaze. „Môžeme to garantovať jediným spôsobom, a to tak, že zapracujeme prostriedky na externých študentov do návrhu na rozpočtový rok 2003. Nemôžeme urobiť viac,“ tvrdí Ftáčnik.
Rektori sa dočasne uspokojili so sľubom, že tento rok sa peniaze nájdu, ale stále zotrvávajú na svojom stanovisku: „Bezplatné vzdelávanie považujeme za dlhodobo neudržateľné,“ povedal predseda Slovenskej rektorskej konferencie Milan Dado.
Hoci zákon nechcú členovia konferencie novelizovať, Dado predsa len podotkol: „Očakávame, že sa k otázke platenia za externé štúdium, prípadne i denné, budeme musieť vrátiť.“
Inak proti zákonu nemajú rektori vážnejšie výhrady a označili ho za dostatočne kvalitný na reformu vysokých škôl.
Milan Ftáčnik na otázku, ako zabezpečí, že sa zákon nebude obchádzať, odpovedal: „Ak sa k tomu vysoké školy uchýlia, ministerstvo bude musieť voči týmto školám vyvodiť dôsledky. Nemáme iné nástroje ako ekonomické, budeme teda vyvodzovať ekonomické dôsledky. Čakám, že študenti nebudú tolerovať vynucovanie si finančných príspevkov, a čakám, že ak k niečomu takému dôjde, oznámia to ministerstvu.“
SOŇA REBROVÁ