
Izraelskí vojaci prehľadávajú byty v Ramalláhu. FOTO - REUTERS
Spojené štáty včera všetkých členov BR OSN prekvapili neobvyklým návrhom. Vôbec prvú zmienku o palestínskom štáte BR OSN prijala v rezolúcii na podnet USA. Prekvapená bola predovšetkým Sýria, ktorá sa snažila s podporou arabských krajín presadiť text, v ktorom by bol Izrael označený za okupujúcu mocnosť a ktorý by vyzýval na medzinárodnú ochranu palestínskych civilistov. Rezolúcie takéhoto charakteru USA vždy zablokovali svojím vetom, ktoré náleží piatim stálym členom BR OSN. Tentoraz však reagovali inak - protinávrhom. Nehovoril síce ani o okupantovi, ani o agresorovi, zato hneď v úvode sa odvolával na staršie rezolúcie BR OSN vyzývajúce na odchod Izraela z území obsadených po roku 1967. Okrem toho načrtol víziu palestínskeho štátu, ktorý by na týchto územiach mal vzniknúť po boku Izraela. Text bol prijateľný pre všetky arabské štáty, len Sýria sa - očividne pre veľké prekvapenie - zdržala.
USA si vzalo OSN na pomoc pred nadchádzajúcou misou vyslanca Anthonyho Zinniho na Blízkom východe, ktorý už raz neuspel s podobnou úlohou: zastaviť násilie, donútiť strany, aby postupovali podľa litery plánu amerického senátora Mitchella a šéfa CIA Tenneta a postupne sa dopracovali k prímeriu.
Rezolúcie OSN ku konfliktu na Blízkom východe viackrát kritizovali Izrael a Palestínčania nimi často operovali ako morálnou autoritou - ale v mierovom procese neboli smerodajné, nemali prakticky žiadnu váhu. Zinni však prichádza na Blízky východ s čerstvým dokumentom č. 1397, ktorý USA vypracovali v súlade s názorom väčšiny arabských štátov. V podobnom duchu, v akom má byť sformulovaná pripravovaná rezolúcia Ligy arabských štátov (LAŠ). Kľúčový dokument, v ktorom na podnet saudskoarabského princa LAŠ deklaruje pripravenosť uznať Izrael, ak sa z okupovaných území stiahne. Americkí diplomati uvádzajú, že veta o „vízii oblasti, kde budú dva štáty Izrael a Palestína žiť vedľa seba v bezpečných a uznaných hraniciach“, bola vybraná z prejavu amerického ministra zahraničia Colin Powella.
Okrem Palestínčanov rezolúciu ocenil aj Izrael - ale obaja jej rôzne časti. Izrael výzvu na zastavenie násilia, Palestínčania zas víziu štátu. Rétorika v mierovom procese, ktorý chce Zinni rozbehnúť, sa priblížila očakávaniam Palestínčanov, ktorých politici bojujú o jednoznačnejšie medzinárodné uznanie ich požiadaviek. Reálne im to však palestínsky štát nemusí priblížiť.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ a čtk