
Predstavitelia hnutia extrémistických hinduistov sa rozprávajú s novinármi v Ajódhji, pútnickom mieste hinduistov aj moslimov. Najvyšší súd Indie tam zakázal hinduistickú slávnosť. FOTO-REUTERS
Ajódhja je posvätným miestom hinduistov i moslimov. Podľa povesti sa tam narodil princ Ráma, siedme vtelenie hinduistického boha Višnu. V 16. storočí dal vládca Bábur v Ajódhji postaviť moslimskú mešitu. Odvtedy sa dve skupiny náboženských fanatikov krvavo sporia. Nepokoje si len v tomto roku vyžiadali 700 obetí.
Fliačik zeme pokrytý troskami je pod správou indickej vlády. Najvyšší súd vydal súbor dočasných opatrení zabezpečujúcich pokoj v oblasti. V obave z ďalšieho násilia váha prideliť územie jednej či druhej strane.
Moslimovia rozhodnutie súdu uvítali. „Pokladáme to za víťazstvo práva, a nie za víťazstvo moslimov tejto krajiny,“ povedal pre denník Times of India tajomník komory indických moslimských právnikov Abdul Rahim Kureši.
Poslanci aj členovia opozície ale neveria, že indická vláda predpísaný pokoj v oblasti ochráni. Hlavnou koaličnou stranou je totiž Indická ľudová strana, známa svojím antimoslimským postojom. V 80. a 90. rokoch si získavala voličov práve presadzovaním výstavby hinduistického chrámu v Ajódhji.
Ajódhja v preklade znamená „miesto, kde sa nebojuje“. Stalo sa však hromozvodom náboženskej neznášanlivosti trvajúcej už stopäťdesiat rokov. Nepokoje vypukli s novou silou koncom februára potom, čo moslimský dav zaútočil na vlak plný hinduistov.
V oblasti okolo Ajódhje je viac než 6000 policajtov. Úrady sa totiž na základe správ o pohybe pútnikov obávajú, že extrémistickí hinduisti sa zákazom ceremónie nedajú odradiť.
Podľa predstaviteľov extrémistickej hinduistickej skupiny Vishwa Hindu Parishad (VHP) do Ajódhje smerujú tisíce aktivistov a pokojná ceremónia sa bude konať tak či tak. „To, aby si vláda Indie znovu premyslela, či nám môže dať sporné územie,“ povedal pre BBC tajomník skupiny Ashok Singhal.
Počet ochrancov poriadku vysoko prevýšil civilné obyvateľstvo. Obchody, školy a úrady v moslimskej štvrti zívajú prázdnotou. Ostali len muži, aby strážili domy. „Neveríme polícii, že nás ochráni,“ povedal obyvateľ moslimskej štvrte Nanhe Mian.
Náboženské nepokoje znamenajú pre Indiu zápasiacu s chudobou nesmierne ekonomické straty. Podľa BBC indickí ekonómovia odhadujú len v štáte Gudžarát dennú stratu okolo 64 miliónov dolárov. „Za posledných pár dní som nezarobil ani halier. Neviem, čo poviem deťom,“ hovorí Joginder Thakur z Ajódhje, ktorý sa živí holením hláv hinduistických pútnikov.
(čtk, reuters, zo)