
Prívrženci prezidenta Mugabeho oslavujú jeho víťazstvo a symbolicky pochovávajú Tsvangiraiho. FOTO - REUTERS
Podľa konečných výsledkov Mugabe získal 54 percent hlasov, zatiaľ čo jeho protikandidát a bývalý odborový predák Morgan Tsvangirai 41 percent. Na voľbách sa zúčastnilo 3,1 milióna z celkového počtu 5,6 milióna oprávnených voličov.
Mugabeho minister obrany Sydney Sekeramayi včera vyzval obyvateľov krajiny, aby akceptovali výsledky volieb. Kandidát opozície Morgan Tsvangirai naopak apeloval na medzinárodné spoločenstvo, aby výsledky neuznalo. „Hlasovanie bolo bez akýchkoľvek pochybností zmanipulované,“ vyhlásil Tsvangirai. „Preto výsledky neprijímame.“
Jeho podozrenie potvrdili nezávislí pozorovatelia. Podľa nórskej delegácie, ktorá v Zimbabwe zastupovala Európsku úniu, „prezidentské voľby v Zimbabwe mali závažné nedostatky a nesplnili medzinárodné štandardy“.
Organizácia Amnesty International sa v tejto súvislosti obáva o osudy 1500 volebných pozorovateľov a voličov z radov opozície, ktorých polícia zadržala počas trojdňového hlasovania.
Britský minister zahraničných vecí Jack Straw už predvčerom upozornil na jasné náznaky, že prezident Mugabe vo voľbách podvodom zvíťazí. Včera Straw otvorene povedal, že „Mugabe si víťazstvo ukradol a táto skutočnosť v budúcnosti ovplyvní naše vzťahy so Zimbabwe“.
Komentátori sa medzitým pustili do analýzy volebných výsledkov. Juhoafrický denník Cape Argus poukázal „na logickú nezrovnalosť medzi kilometrovými radmi pred volebnými miestnosťami, o deň predĺženým hlasovaním, tísickami ľudí, ktorí nestihli voliť a sotva päťdesiatpercentnou účasťou oprávnených voličov“.
Ďalšia nezrovnalosť sa podľa juhoafrickej agentúry MarkPlan, ktorá v Zimbabwe organizovala predvolebné prieskumy voličských preferencií, týka rozdielov v účasti medzi mestskými a vidieckymi voličmi. „Je pozoruhodné, že práve v mestách, kde pred voľbami panovala najmilitantnejšia nálada, sa podľa oficiálnych štatistík volilo najmenej,“ myslí si MarkPlan.
Situácia v Zimbabwe zostáva naďalej kritická. Mugabeho bezpečnostné sily majú zvýšenú pohotovosť s cieľom predísť akýmkoľvek nepokojom po vyhlásení výsledkov. Polícia umiestnila zátarasy na hlavných cestách vedúcich do centra Harare. Vojakov a policajtov nasadili do ulíc aj v ďalších mestách.
Ekonómovia sa obávajú, že nepredvídateľná situácia v Zimbabwe môže ohroziť stabilitu celej južnej Afriky. Niektorí dokonca predvídajú, že prezidentské voľby vyústia do občianskej vojny.
Autor: Roman Lipták, Pretória pre SME