BRATISLAVA - Po prvý raz sa do predvolebnej kampane dostáva aj téma kultúry. SDKÚ dokonca nedávno vyhlásila, že by chcela po voľbách obsadiť ministerstvo kultúry a zorganizovala programovú konferenciu.
Na konferencii podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš pripustil, že o kultúre "nemajú až takú jasnú predstavu" a vyzval na diskusiu o programových tézach. Tie pripravili Zora Jaurová a Silvester Lavrík, súčasný šéfredaktor rádia Devín.
Problémom kultúry je podľa Jaurovej a Lavríka aj "neexistencia jasne formulovanej a účinnej stratégie", hoci v roku 2004 vláda schválila Stratégiu kultúrnej politiky, ktorú predkladal minister Rudolf Chmel.
Režisér Ľubomír Burgr pripomenul SDKÚ, že vysiela nedôveryhodný signál, ak sa dištancuje od stratégie, ktorú schválili aj jej ministri. Faktom je, že Chmelova stratégia sa takmer vôbec neuplatnila.
Chmelov projekt rátal napríklad aj s podporou slovenskej kultúry v zahraničí, ale nič sa nezmenilo. Naopak, v tomto roku sa ešte znížil už aj tak nízky rozpočet slovenských inštitútov v zahraničí.
Štátna tajomníčka ministerstva zahraničia za SDKÚ Magda Vášáryová si myslí, že štát by mal najviac podporovať práve našu prezentáciu v zahraničí, osvetu a kultúrne dedičstvo. Ostatné by prenechala trhu.
Na kultúru ide zo štátneho rozpočtu na Slovensku menej ako v susedných krajinách a plán na roky 2007 - 2008 neráta s výrazným zvýšením. SDKÚ tvrdí, že najprv treba zmeniť fungovanie systému, až potom sa dá uvažovať o väčších sumách pre kultúru.
Smer naopak sľubuje kultúre viac peňazí už po voľbách a chce odstrániť platovú diskrimináciu. Aj Smer považuje vývoz našej kultúry do zahraničia za výnimočne efektívnu formu prezentácie Slovenska.
Poslanec Dušan Jarjabek zo Smeru o tézach SDKÚ hovorí: "Nech by tam napísali čokoľvek, neverím im." Za deväť rokov vraj ukázali, "ako to s kultúrou myslia".
Vízia kultúrnej spoločnosti je jednou z hlavných tém aj pre HZDS, hoci politika bývalého ministra Ivana Hudeca z HZDS mala v 90. rokoch veľmi negatívnu reakciu veľkej časti kultúrnej obce.
Poslankyňa Dana Podracká (HZDS) súhlasí s SDKÚ, že v rezortoch školstva a kultúry je "najviac práce", na reformách v tejto oblasti sa však musí nájsť širší konsenzus.
HZDS chce podľa Podrackej podporovať "tvorivé myslenie, emocionálnu výchovu a kritickú výmenu názorov", budovať sociálny kapitál rôznych skupín vrátane Rómov. Je proti vylučovaniu náboženských hodnôt z kultúry.
Slobodné fórum mieni vypracovať spôsoby privatizácie vybraných kultúrnych inštitúcií, zlúčiť verejnoprávne médiá po vzore BBC, prípadne ich previesť do súkromného sektora, chce vytvoriť štátne filmové ateliéry.
SF navrhuje prijať zákon o financovaní kultúry, obmedziť výdavky na réžiu kultúrnych inštitúcií i sprehľadniť právny systém. Chce, aby štát nakupoval publikácie do knižníc.
Aké boli priority v roku 2004
Priority Stratégie štátnej kultúrnej politiky z roku 2004. Prakticky sa nič nesplnilo.
- Dokončenie decentralizácie a stabilizácia kultúrnej infraštruktúry.
- Záchrana a obnova pamiatkového fondu republiky (budúci fond Obnovme si svoj dom).
- Dobudovanie systému podpory umenia a kultúry v neštátnej sfére.
- Rozvoj kultúrneho priemyslu a trhu s umením.
- Obnova audiovizuálneho kultúrneho dedičstva.
- Revitalizácia filmového priemyslu.
- Prezentácia kultúry a umenia v zahraničí Pro Slovakia.
- Vytvorenie systému monitoringu kultúrnych procesov Kultúrne observatórium.
- Vytvorenie registra kultúry.
- Vytvorenie transparentného systému podpory kultúry národnostných menšín.