Čestné kolo na madridskom Estadio Santiago Bernabeu po finálovom zápase 3:1 proti Nemecku - zľava Gaetano Scirea, Claudio Gentile, Paolo Rossi a brankárska legenda Dino Zoff. FOTO - DPA
Squadra azzurra je tretím najúspešnejším mužstvom histórie futbalových majstrovstiev sveta. Prvý titul bol sporný, druhý zaslúžený, tretí prekvapujúci Brazílsky futbalový fanúšik berie neúspech ako osudovú ranu, Talian ho považuje za dôvod zahádzať svojich obľúbencov hnilými rajčinami. Iný prístup, ale v oboch prípadoch rovnaká pointa. Pre jedeného i druhého je na majstrovstvách sveta zaujímavé iba konečné víťazstvo. Juhoerópania sa ho dočkali trikrát - v rokoch 1934, 1938 a 1982. Taliani chýbali na svetovom šampionáte iba dva razy. Na prvý, v roku 1930, sa neprihlásili, v roku 1958 ich v kvalifikačnej skupine vyradili Severní Íri.
V bilancii hneď za Brazíliou a Nemeckom
Squadra azzurra je tretím najúspešnejším tímom majstrovstiev sveta. Drží sa plece pri pleci s Nemeckom (tri zlaté, tri strieborné, dve bronzové medaily) s bilanciou 3 - 2 - 1. Brazílčania s piatimi titulmi sú už v úniku. Predvojnové triumfy azúrových mali dve tváre. K prvému na talianskej pôde 1934 im výdatne pomohli rozhodcovia, druhý vo Francúzsku 1938 bol úplne zaslúžený.
Dve strieborné medaily squadry neboli dôvodom na smútok, v oboch prípadoch Talianov zdolala Brazília. V Mexiku 1970 sa stretli vtedy dvaja dvojnásobní majstri sveta. Isté bolo, že víťaz sa stane večným držiteľom sošky Zlatej Niké. Od roku 1974 sa hrá o nový, stále putujúci Svetový pohár.
Taliani podľahli na mexickom Aztéckom štadióne slávnemu juhoamerickému tímu s Pelém, Rivelinom, Gersonom 1:4, hoci do polčasu držali nerozhodný stav 1:1. V semifinále zohrali Juhoeurópania jeden z najpamätnejších stretnutí histórie šampionátov. V riadnom čase držali chudobné víťazstvo 1:0, ale Nemci vyrovnali. Predĺženie bolo nevídanou smršťou. Taliani najskôr prehrávali, potom viedli. Nemci vyrovnali, ale Rivera rozhodol na 4:3. Za 30 minút padlo päť gólov!
Druhýkrát prišla squadra v európsko-juhoamerickom finále o zlato v USA 1994. S Brazíliou po remíze 0:0 (za 120 minút) prehrala na pokutové kopy.
Ťažký prechod od catenaccia ku kontrám
Taliansku hru svet obdivuje i preklína. Ťažko posúdiť, ktorá verzia má viac prívržencov. Za všetkým je defenzívny spôsob boja - catenaccio (v preklade - závora). Futbalisti v azúrových dresoch ju nevymysleli, iba názov je z taliančiny.
"Závorový" systém (riegel) vznikol vo Švajčiarsku, v Taliansku ho začal presadzovať chýrny argentínsky tréner Interu Miláno Helenio Herrera. Žal úspechy. Neskôr naň slávne tímy z Apeninského polostrova, a najmä reprezentácia (ponižujúca prehra s Kórejčanmi 0:1 na MS 1966, zlyhanie na MS 1974 v Nemecku) doplácali.
Squadra azzurra je večným spolufavoritom majstrovstiev sveta. Platí to aj pred nadchádzajúcim šampionátom v Nemecku (9. júna - 9. júla). Taliani radšej útočia na najvyššie méty zo závetria, teraz sú práve v takej pozícii. Už dlho nič nevyhrali.