V ten deň komunistický režim rozhodol, že Slovensko rozdelí len na tri kraje: Západoslovenský, Stredoslovenský a Východoslovenský kraj.
Historik Leon Sokolovský spomína, že vtedajšia zmena bola "súčasťou širších politicko-spoločenských zmien", ktoré vyplynuli zo zjazdu Komunistickej strany Československa v roku 1958.
Rečou dobových dokumentov malo ísť o jeden z najvýznamnejších prejavov "zavŕšenia výstavby základov socializmu" v našom štáte, hovorí Sokolovský. V skutočnosti išlo o centralizáciu moci cez národné výbory.
Podľa Sokolovského znížením počtu krajských a okresných národných výborov ubudlo ich funkcionárov, čím stranícke vedenie, ktoré o všetkom rozhodovalo, získalo nad územím lepšiu kontrolu.
Vládny splnomocnenec pre decentralizáciu Viktor Nižňanský mieni, že vtedajšiemu režimu išlo aj o "likvidáciu prirodzených komunít", ktoré sú vždy "nebezpečné pre centralistické a totalitné režimy".
Od roku 1945 až do roku 1960 malo Slovensko 6 krajov (Bratislavský, Nitriansky, Banskobystrický, Žilinský, Košický a Prešovský) a 92 okresov.
Po zmene ostali tri kraje a len tretina okresov (33). Neskôr ešte pribudol Bratislavský kraj a päť okresov.
Za 30 rokov si ľudia tak zvykli na centralizovaný systém, že keď v 90. rokoch hľadal Nižňanský po Slovensku podporu na obnovu prirodzeného územnosprávneho členenia, "bolo na veľkej časti územia cítiť nenávratnú stratu genius regioni" - čara regiónu.
Dodnes viacerí politici obhajujú delenie Slovenska na tri alebo štyri kraje.
Predseda Smeru Robert Fico koncom decembra zopakoval, že "najlepšie členenie" by bolo "tri kraje plus Bratislava", zhoduje sa s ním aj prezident Ivan Gašparovič. SNS, ktorú vedie primátor Žiliny Ján Slota, by navyše osamostatnila mesto Košice a krajskými sídlami urobila Nitru, Žilinu a Prešov.
Nižňanský sa tomu nečuduje. "Na Slovensku sa uprednostňujú technokratické a mocenské prístupy a niekedy mám dojem, že u niektorých ako keby sa história a podstata Slovenska začínala po roku 1948."
Kraje aj zrušili, aj obnovili
Veľké kraje a veľké okresy. Takto si v roku 1960 komunistický režim predstavoval územné členenie štátu. Obecná ani krajská samospráva v skutočnosti nebola, všetko sa podriadilo štátnej správe.
Vedúci katedry archívnictva Filozofickej fakulty UK Bratislava Leon Sokolovský spomína, že aj zákon z 9. apríla 1960 predchádzal prijatiu tzv. socialistickej ústavy. Pod vplyvom politického odmäku sa 1. júla 1969 kraje na Slovensku zrušili, ale už 1. januára 1971 ich v rámci "konsolidácie strany a spoločnosti" obnovili, dodáva Sokolovský.
Kraje sa zrušili až 1. januára 1991, ale tiež nie nadlho. Od júla 1996 sa Slovensko delí na 8 krajov. Od roku 2002 v ich hraniciach pôsobia aj samosprávne kraje alebo "vyššie územné celky". Komunistickou stranou "nakreslených" 38 okresov vydržalo až do júla 1996. Dnes ich je 79.
Prirodzenými regiónmi boli podľa Sokolovského ešte dávne "stolice", no tie od 1. januára 1923 formálne zlikvidovali a odvtedy sa s nimi už nikdy nerátalo. (joč)