BRATISLAVA - Výdavky Sociálnej poisťovne na prevádzku rastú príliš vysokým tempom, veľké investície do informatizácie nevedú k znižovaniu počtu zamestnancov ani k znižovaniu počtu pobočiek. Tvrdí to analýza využitia peňazí správneho fondu Sociálnej poisťovne, ktorú si objednalo ministerstvo práce od Michala Gajdicu z Inštitútu pre penzijnú reformu, spolupracovníka IVO a M.E.S.A. 10.
Najviac peňazí zo správneho fondu vynakladá poisťovňa na mzdy, potom na informačné technológie a na stavbu či kúpu nových budov.
Na mzdy zamestnancov išlo v posledných 11 rokoch 12,3 miliardy, Gajdica píše, že je to pochopiteľné, keďže ide o inštitúciu, ktorá poskytuje služby, no počet zamestnancov rastie napriek investíciám do informačných technológií.
Na tie vynaložila poisťovňa v rovnakom čase skoro tri miliardy, ale "časti informačného systému nedokážu spolu komunikovať". Stovky miliónov tak minie na zabezpečenie ich kompatibility. Gajdica priznáva, že náklady na systém zvyšujú aj neustále zmeny zákonov a nabaľovanie nových úloh pre poisťovňu.
Sociálna poisťovňa má dnes 38 pobočiek a 42 detašovaných pracovísk, čo jej zbytočne odčerpáva peniaze. "Ani raz v existencii Sociálnej poisťovne nedošlo k redukcii pobočkovej siete, naopak, bola posilňovaná budovaním detašovaných a vysunutých pracovísk," píše Gajdica.
Analýza tvrdí, že na zvyšovanie správneho fondu poisťovne nie sú dôvody, keďže okrem roku 1998 ho poisťovňa nikdy nevyčerpala, minulý rok použila 91 percent, rok predtým 84 percent.
O zvýšenie správneho fondu žiadal v stredu šéf poisťovne František Halmeš. "Výkonní ľudia u nás majú príjmy 12- až 14-tisíc, a to robia nadčasy a víkendy, máme takú fluktuáciu, ktorá môže poisťovnu položiť, zamestnanci hrozia štrajkom," povedal členom sociálneho výboru parlamentu.
Podľa analýzy dosahoval minulý rok priemerný plat na pobočkách poisťovne 17 500 korún, na ústredí asi 21-tisíc. Pätica riaditeľov dostáva plat vo výške 4,5-násobku priemernej mzdy, ktorá je dnes 17 200 korún. Môžu ešte dostať odmenu, ročne vo výške najviac 120 percent ročného platu.
Radičová požiadavku na zvýšenie správneho fondu odmieta. Poslanec HZDS-ĽS Anton Bjasko zvýšenie správneho fondu navrhol.
Blajsko s Halmešom argumentujú tým, že pre poisťovňu bude záťažou naplnenie poslednej novely zákona o sociálnom poistení, ktorá sa v stredu dostane na rokovanie parlamentu. Novela ráta s prepočítaním starobných dôchodkov asi 80-tisíc starodôchodcom, okrem toho sa budú prepočítavať invalidné penzie a upravovať vdovecké a vdovské dôchodky.
Radičová oponuje, že novela jej dáva čas na prepočítanie penzií do konca roku 2007. Na zvýšenie platov zamestnancov môže podľa nej získať poisťovňa peniaze aj tým, že zníži počet pobočiek a prepustí časť zamestnancov. (haj)
Z čoho vzniká správny fondSprávny fond poisťovne sa dnes tvorí z 2,8 percenta z každého druhu poistenia, ktoré platia občania Sociálnej poisťovni, ako aj z príjmov poisťovne a pokút.
Poslanec Anton Blajsko (HZDS) navrhol zvýšenie o 0,2 percenta.
Naposledy sa upravovalo percento v decembri minulého roka. Znížilo sa síce z 3 na 2,8, no medzi druhy poistenia - nemocenské, dôchodkové, garančné a v nezamestnanosti, z ktorého sa fond tvorí - pribudol aj rezervný fond solidarity.