Ak si chcete dať v Rusku gruzínske víno, máte smolu. Najistejšie je skočiť do Tbilisi, do niektorej z vyhlásených vinární. FOTO - SITA/AP |
Gruzínci tam vyvážajú až 70 percent svojej produkcie a sú najväčším dovozcom. Dve tretiny dovážaných vín pochádzajú z Gruzínska alebo Moldavska. Ruské úrady však koncom marca dovoz vína z týchto krajín zakázali. Príčinou je údajne ich zlý hygienický stav a ohrozujú vraj zdravie.
Politici z Gruzínska aj Moldavska tvrdia, že zákaz je súčasťou kampane, ktorú proti nim rozpútal Kremeľ za smerovanie k Európskej únii a NATO.
"Zákaz dovozu gruzínskeho vína do Ruska nie je len politickým činom, ktorý poškodil naše bilaterálne vzťahy, ale aj útokom na gruzínske kultúrne dedičstvo a stáročné vzťahy s Ruskom," povedal gruzínsky prezident Michail Saakašvili.
Zákaz miestne vinohrady existenčne ohrozuje. Šesťsto kamiónov s vínom skončilo pred hranicami. Škoda je podľa agentúry Ria Novosti okolo 700 miliónov dolárov.
"Nie je to zvláštne, že Rusi zrazu zistili, že práve gruzínske a moldavské vína sú zlé? Nebolo to tak dávno, keď boli zlé ukrajinské mliečne výrobky a predtým zase americké kurčatá," napísali gruzínske noviny Kviris Palitra.
Najmä Tbilisi postup ruských úradov naštval. Posledné mesiace Gruzínci nemajú pre Rusko veľa dobrých slov. Najprv im Moskva v zime zakázala dovážať mandarinky a citrusové plody. Po sabotáži na plynovode z Ruska prišli v najväčších mrazoch o dodávky plynu. Uzimení Gruzínci museli kúriť drevom a benzínom. Slovám o nešťastnej nehode neverili a znovu pohrozili vystúpením zo Spoločenstva nezávislých štátov, ktoré združuje krajiny bývalého sovietskeho bloku.
Hlavný ruský hygienik Gennadij Oniščenko rozhodol o zákaze gruzínskych vín a tvrdí: "Nie sú za tým žiadne politické motívy." Podľa ruských analýz obsahujú stopy ťažkých kovov a pesticídov. Podľa New York Times môže byť za zákazom rozmach nekvalitných lacných falošných vín, ktoré sa predávajú ako gruzínske. Tie sa, paradoxne, často vyrábajú priamo v Rusku.
Gruzínsko a Moldavsko tvrdia, že Rusko zneužíva svoje postavenie. Pýtajú sa, prečo s ich vínom nemá problém Francúzsko či Spojené štáty.
Vojna vín môže po plynovej vojne, keď Moskva náhle prinútila Ukrajinu platiť niekoľkonásobne viac za dodávky, prísť draho. Rusko za to môže zaplatiť odložením vstupu do Svetovej obchodnej organizácie, o čo sa usiluje už viac ako desať rokov. Moldavsko a Gruzínsko jeho kandidatúru určite nepodporia.
MIREK TÓDA