Ľudia a udalostiVlajky sprevádzajú ľudstvo od nepamäti, niektoré pozná takmer každý - napríklad vlajku Spojených štátov s hviezdami a pruhmi, olympijskú zástavu, čiernu vlajku pirátov či bielu zástavu, ktorá sa počas vojny používa, ak sa chce niekto vzdať. K tým známym a starším patrí aj britská vlajka, nazývaná Union Jack. Na ostrovoch ju prijali pred 400 rokmi.
Trojkrížová zástava Veľkej Británie symbolizuje spojenie rôznych krajín do jedného zväzku, jej symbolika sa výrazne prejavuje aj u ďalších štátov bývalého britského impéria. Okrem britských kolónií je menší "Union Jack" v súčasnosti v ľavej hornej časti vlajok štyroch nezávislých štátov - Austrálie, Nového Zélandu, Fidži a Tuvalu.
Prvú verziu slávnej zástavy prijal anglický kráľ Jakub I. (predtým škótsky kráľ Jakub VI.) po vytvorení personálnej únie Anglicka a Škótska. Kráľ vtedy spojil škótsku vlajku svätého Ondreja s diagonálnym bielym krížom na modrom pozadí s anglickou vlajkou svätého Juraja s červeným krížom na bielom pozadí. Tento prvý "Union Jack," pôvodne nazývaný "Union Flag," musel byť vyvesený od 12. apríla 1606 na všetkých lodiach Jakubových poddaných.
Už jeho nástupca Karol I. obmedzil používanie vlajky na vojnové plavidlá. Po povstaní v Škótsku sa vlajka prestala používať úplne a znovu ju začali vyvesovať až počas vlády Karola II. (1660 - 1685). Po vzniku Spojeného kráľovstva Veľkej Británie v máji 1707 sa opäť stala vlajkou národnou.
Potom, čo sa Írsko stalo 1. januára 1801 plnoprávnou súčasťou Spojeného kráľovstva, bola do vlajky včlenená aj vlajka írska. Írsky diagonálny červený kríž na bielom pozadí svätého Patrika bol zúžený a vložený na kríž svätoondrejský tak, aby ho neprekrýval. Podoba vlajky sa nezmenila ani po vyhlásení nezávislosti väčšiny Írska.
História výrazu "Union Jack" nie je úplne jasná. Najpravdepodobnejšie spadá do obdobia panovania kráľovnej Anny (1702 - 1714), pomenovanie zástavy môže pochádzať z anglického výrazu pre kabát (jacket) anglických a škótskych vojakov, alebo z latinského či z francúzskeho prepisu mena kráľa Jakuba (Jacobus, Jacques).
V hre sú aj iné možnosti. Vlajky sa síce vyvinuli až začiatkom novoveku na námorných lodiach, pôvod ich predchodcov siaha až do staroveku. Existencia na žrdi upevnených predmetov či vyobrazení, označovaných odborným výrazom vexilloid, je doložená už na začiatku tretieho tisícročia pred naším letopočtom v Egypte a v nasledujúcich storočiach na celom Blízkom východe. Prvé správy o látkovej zástave sú zo začiatku dynastie Čou v Číne (12. storočie pred n. l.). Na mori bolo označovanie štátnej príslušnosti lode vlajkou bežne už v 17. storočí, tento zvyk rozšírili najmä Holanďania. Postupne sa vyvinuli zvláštne civilné a vojnové námorné varianty štátnych vlajok.
Vlajky zasahujú do mnohých odborov ľudskej činnosti, svoje zástavy majú športové kluby, mestá či obce, ale aj rôzne spolky a združenia. Zástavu má každý štát sveta, pri zmenách režimov sa často menia - len tento rok sa napríklad zmenili vlajky Konga a Venezuely, kde prezident Hugo Chávez obrátil koňa v znaku. Teraz cvála naľavo, v súlade s jeho politickou orientáciou.
Farby na vlajkách majú podľa odborníkov svoj význam: červená znamená nebezpečie, revolúciu, vojnu, odhodlanie či silu, biela mier a vzdávanie sa, oranžová odvahu, zelená bezpečie, zem, mladosť či nádej, žltá opatrnosť a čierna zármutok či smrť.
Vo Veľkej Británii prežíva v poslednom desaťročí veľký boom biela anglická vlajka s červeným krížom. Je to predovšetkým vďaka futbalovým fanúšikom. Počas futbalových majstrovstiev sveta, ktoré sa konali v roku 1966 v Anglicku väčšina fanúšikov ešte fandila so zástavou Union Jacka. Pred desiatimi rokmi počas futbalového európskeho šampionátu už väčšina uprednostnila pred Union Jackom biele vlajky.
Neznamená to, že by ostrovania na Union Jack zanevreli. Keď sa pred niekoľkými rokmi letecká spoločnosť British Airways rozhodla zmeniť svoje logo s Union Jackom, britskí zákazníci to odmietli. Po dvoch rokoch sa slávne aerolinky rozhodli, že sa na chvosty lietadiel vráti staré logo s Union Jackom.
Autor: ROBERT MÍKA, čtk