"Ovládame jadro," slávnostne v utorok vyhlásil iránsky prezident Ahmadínedžád. FOTO - ČTK/AP |
uránu.
Podľa predstaviteľa jadrového rezortu Iránu Mohammada Saejedího je hlavným cieľom priemyslové využitie obohatenej rudy ako jadrového paliva.
Koncom roku by sa mal v Iráne zvýšiť počet centrifúg 20-krát. Tie sa používajú pri získavaní izotopu uránu-235. V tom prípade bude mať Irán k dispozícii 2-tisíc centrifúg. Saejedí sa netajil tým, že v budúcnosti chce jeho krajina dosiahnuť vytvorenie kaskád z 54-tisíc centrifúg.
Už v utorok večer iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád slávnostne vyhlásil, že ovládajú jadrovú technológiu. Vedcom v jadrovom centre v Natanze sa údajne podarilo obohatiť urán na 3,5 percenta. To rozhodne nestačí na výrobu jadrovej bomby.
Výsledok dosiahli potom, čo do prevádzky uviedli kaskádu 164 centrifúg, čo je len zlomok potrebný na vojenské využitie.
Ahmadínedžád opäť dôrazne pripomenul, že Irán nechce využívať atómovú energiu na armádne účely. Jeho vystúpenie prenášala televízia a zo sály, kde hovoril, bolo počuť nadšené skandovanie "Alah Akbar" (Alah je veľký).
Teherán je podľa Ahmadínedžáda odhodlaný spolupracovať s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu. "Pokrok, ktorý sme dosiahli v jadrovej oblasti, nepredstavuje žiadnu hrozbu pre našich susedov," zdôraznil. Jeho slová svetové spoločenstvo neupokojili. S protestmi vystúpilo okrem USA a EÚ aj Rusko a Japonsko.
Minister obrany Iránu Mustafa Muhammad Nedžar na všetky výčitky odpovedal: "Nepriatelia Iránu môžu reagovať, ako sa im zachce, pre iránsky národ to nemá význam."
Aj keď Rusko negatívne ocenilo "jadrový pokrok" Iránu, ruský minister zahraničia Sergej Lavrov odmietol silové riešenie problému. Okrem iného aj preto, že Teherán nikdy nedeklaroval snahu vyrobiť jadrovú zbraň.
Do Teheránu včera priletel šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Muhamed El Baradej. Za 14 dní má podať novú správu Bezpečnostnej rade OSN o tom, ako Teherán akceptuje výzvy na zmrazenie jadrového programu.
Na druhej strane zo sídla atómovej agentúry z Viedne zazneli i optimistické hlasy. Niektorí analytici podľa BBC teraz očakávajú, že Irán ustúpi medzinárodným požiadavkám, lebo de facto dosiahol svoje. Bezpečnostná rada OSN koncom marca vyzvala Irán obnoviť moratórium na všetky práce spojené s obohacovaním uránu. Dala mu na to tridsať dní.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME