Bol to pokus, ako znížiť nezamestnanosť mladých, ktorá vo Francúzsku dosahuje 22 percent. Vláda vychádzala z hypotézy, že keď budú môcť neskúsených absolventov škôl ľahšie prepustiť, pôjde ich aj ľahšie zamestnať. Francúzi však pokusu pod skratkou CPE nedali šancu. Aféra môže zásadne ovplyvniť budúcnosť Francúzska a aj Európy.
Francúzski politici si opäť overili silu a výdrž ľudí na ulici. Každý z nich, kto pred voľbami v budúcom roku plánoval reformné slogany, preto musel spozornieť. Týka sa to najmä Nicolasa Sarkozyho, ministra vnútra a horúceho prezidentského kandidáta. Ten o rezoch do francúzskeho sociálneho štátu hovorí už dlho a práve na liberálnych ekonomických reformách plánoval založiť svoju kampaň.
Z neúspechu premiéra de Villepina mohol mať škodoradosť, ale len na chvíľu. Musí si byť vedomý, že krach CPE bol tvrdou lekciou hlavne pre neho. Nájde teraz silu sľubovať francúzskym voličom nie jeden, ale desať, dvadsať takých zákonov? A pokiaľ ju nájde, odolá tlaku ulice, až sa i jemu budú búriť milióny ľudí?
V Bruseli sa začal veľkonočný týždeň a je pokoj. I šéfovi Európskej komisie Barrosovi sa v jeho kancelárii ďaleko od parížskeho zemetrasenia muselo priťažiť. Z reformy európskej ekonomiky urobil základ svojho pôsobenia na čele komisie.
Naposledy pred troma týždňami hovoril s lídrami únie o potrebnej reforme. Vtedy sa mu ešte francúzska vláda pod reformný sľub podpísala. Teraz je všetko inak. Neprekážalo by to, keby išlo o drobné zakopnutie na inak pevnej ceste, v tomto prípade však začalo zvoniť na ešte horšie časy.
KATEŘINA ŠAFAŘÍKOVÁ