Výsledok maďarských parlamentných volieb ešte nie je jasný, pravdepodobne však pri moci zostane sociálno-liberálna koalícia súčasného premiéra Ferenca Gyurcsánya. Stále hlasnejšie však počuť otázky, prečo strany tak urputne bojujú o to, aby mohli novú vládu zostaviť. Akýkoľvek nový kabinet totiž nečaká nič príjemné.
Maďarská ekonomika sa na jednej strane celkom pekne rozvíja. Štátny sektor a rozpočet sa však naopak pomaly prepadajú do krízy.
V pondelok, deň po prvom kole volieb, ministerstvo financií zverejnilo údaje o deficite rozpočtu za prvé tri mesiace roku 2006. Je o 30 percent vyšší, než sa očakávalo, a dosahuje 51 percent deficitu plánovaného na celý rok.
Zverejnenie údajov sa očakávalo skôr, ministerstvo ich však odložilo, aby vraj nenarušili prebiehajúce voľby. "Publikovanie makroekonomických údajov sa stalo súčasťou politickej hry, ich zadržanie porušuje ducha rozpočtového zákona," vyhlásil včera v televízii poradca menšej opozičnej strany konzervatívcov Ákos Péter Bod.
Za rozpočtové problémy môže politika posledných viac ako piatich rokov, ktorá podriaďovala hospodárstvo permanentnej volebnej kampani. Začalo sa to na konci Orbánovej vlády pred voľbami v roku 2002 a pokračovalo v rôznej miere aj za nasledujúcej vlády, ktorej dominovali socialisti.
Prišli rekordné schodky rozpočtu, ten vlaňajší s výškou 6,1 percenta je najvyšší v únii. Rastie zahraničný dlh.
Akákoľvek ďalšia vláda sa nevyhne zavedeniu rozpočtových obmedzení a bolestným reformám verejných financií vrátane reformy zdravotníctva a penzijného systému.
Súčasnej vláde pred druhým kolom volieb nahráva, že ekonomický sektor zlé správy prijal pokojne. Nenastal napríklad obávaný pokles forintu, ktorý by vraj spôsobil obrovské problémy stotisícom rodín, splácajúcim devízové pôžičky.
Podľa odborníkov sa však negatívna reakcia iba dočasne odkladá. Trh zlé údaje očakával. "Pre investorov sú teraz oveľa dôležitejšie postoje novej vlády, z ktorých by vysvitlo, ako chce veľký deficit rozpočtu riešiť," povedal ekonomickému internetovému portálu FigyelŚnet analytik Raiffeisen Zoltán Török.
Väčšina investorov a ekonomických hráčov navyše predpokladá, že je možné reformy predsa len očakávať skôr od súčasnej vlády, než od opozičného Fideszu, ktorý sa síce hlási k pravici, jeho ekonomický program je však ešte ľavicovejší, než program vlády.
Rozpočtové obmedzenia začal tento týždeň veľmi opatrne avizovať minister financií János Veres, ktorý ešte pred tromi týždňami tvrdil, že je všetko v najlepšom poriadku.
Jasnejší bol premiér Gyurcsány, ktorý si podľa svojich vyjadrení pre médiá stanovil podmienku: novú vládu bude zostavovať iba v prípade, ak sa mu všetci koaliční poslanci podpisom zaviažu podporiť v parlamente rýchle opatrenia na ozdravenie rozpočtu.