RASŤO PIŠKO, herec a humorista: „Ja si svoj mozog nijako špeciálne netrénujem. Myslím si, že práve moje povolanie je tým ideálnym trenažérom. Niekedy sa musím učiť texty 10–15 minút pred začatím nakrúcania, inokedy zasa držať v hlave naraz aj 4–5 textov. Je to taký malý zázrak – akoby sa mi v mozgu otvorila malá schránka a z nej sa vysunul akýsi harddisk, na ktorom sú texty dlhodobo uložené. Poznám hercov, ktorí si texty musia opakovať pred každým predstavením, a stále si nie sú stopercentne istí. Ale sú aj opačné prípady. Napríklad Táňa Kulíšková sa za jedinú noc naučila rolu kolegyne Lucie Vrablicovej z hry Kubo. Je to u každého individuálne, tak ako aj pri vymýšľaní „humoru“. Skôr to považujem za akúsi danosť. A aby som dokázal pohotovo a trefne reagovať, musím intenzívne sledovať, čo sa okolo mňa deje. Čítam, počúvam rozhlas, sledujem televíziu.“
OĽGA BELEŠOVÁ, herečka: „S dlhodobou pamäťou problémy nemám. Cvičím si ju vlastne práve tým, že sa učím a opakujem si texty. Ide to úplne prirodzene. To, ako hlboko mám texty v pamäti uložené, sa ukáže práve vtedy, keď sa na rôznych predstaveniach striedajú. Súvisí to do veľkej miery so situáciou a atmosférou na javisku, pri ktorej si automaticky spomeniem na potrebný text. S krátkodobou pamäťou som zo začiatku nevedela pracovať, ale naučila som sa ju používať pri filmovej práci na seriáli Zborovňa. Tam sa text učí na mieste, hneď sa použije a vypustí z pamäti. Myslím si, že je to otázka cviku. Vynikajúca je v tom Božidara Turzonovová.“
MARIÁN GEIŠBERG, herec: „Nemám žiadne špeciálne metódy, ktorými by som si cvičil pamäť. Chodím na pivo, zabíjam mozgové bunky, aby som si viac pamätal, lepšie povedané, aby som selektoval v pamäti to, čo je dôležité. Ako povedal kedysi pán Werich, blbí majú čas zapamätať si všetko.“
ZITA FURKOVÁ, herečka: „Ako herečka na to často myslím, ale zaujíma ma to aj ako človeka, ktorý rád žije a chce si predĺžiť život. Keď sa učím text, musím si „čistiť“ pamäť a vyhadzovať z nej nepotrebné informácie. Odjakživa som mala napríklad problémy s cudzími jazykmi. V tomto smere mi akosi pamäť neslúži. Naopak – telefónny blok založený nemám, lebo čísla si pamätám perfektne. Aj v škole som sa učila dejepis len podľa dátumov. Pamäť a činnosť mozgu je však do veľkej miery aj otázka životosprávy. Nevyvážená strava môže spôsobiť nedokysličenosť mozgu a má to hneď svoje následky. Človek žije denne v strese, preto by si mal dopĺňať hladiny vitamínov, predovšetkým C, E, A, Q. A hlavne – jesť veľa zeleniny a ovocia!“ (ea)