FOTO |
Nového predsedu by si strana mala zvoliť na mimoriadnom zjazde koncom mája. Stane sa ním zrejme porýnsko-falcký krajinský premiér Kurt Beck, ktorý dočasne stranu povedie. Beck včera uisťoval, že nečakaná Platzeckova rezignácia neovplyvní činnosť SPD vo vláde veľkej koalície s konzervatívnou CDU/CSU.
"V minulých dňoch som musel urobiť najťažšie rozhodnutie svojho života - na naliehavú radu lekárov sa vzdať predsedníctva," vysvetlil novinárom brandenburský premiér Platzeck (52). Vedenie SPD už na neho vraj bolo veľa.
V posledných týždňoch mal Platzeck silnú chrípku a potom ho hospitalizovali s poruchou sluchu - problémom, ktorý vraj trápi špičkových politikov alebo manažérov ako dôsledok dlhodobého stresu. Platzeck mal ťažkosti so sluchom už druhýkrát, navyše ho vo februári postihli problémy obehového i nervového systému.
Muž, ktorý mal byť dôkazom omladzovania SPD a získať znovu priazeň voličov, vydržal na čele sociálnej demokracie iba 146 dní.
Chorľavý líder SPD sa teraz hodlá plne venovať premiérskej funkcii v Brandenbursku, v najchudobnejšej z nemeckých spolkových krajín.
Často sa poukazovalo, že Platzeck je rovnako starý ako kancelárka a šéfka CDU Merkelová, tak ako ona má prírodovedecké vzdelanie a východonemecký pôvod.
V sociálnej demokracii však prepukla vnútorná kritika a spochybňovanie, či je sympatický a pokojný politik schopný byť skutočným ideovým lídrom SPD a či je schopný vyviesť stranu z vnútornej, ale najmä ideovej krízy po odchode predchádzajúceho predsedu Franza Münteferinga. SPD totiž ťažko hľadá rovnováhu medzi obhajobou sociálneho štátu a vlastnej zodpovednosti občanov za svoj osud.
Táto úloha teraz zrejme pripadne Beckovi (57), ktorý pred dvoma týždňami triumfoval v krajinských voľbách v Porýní-Falcku. Žoviálny Beck je symbolom realistickej politiky blízkej ľuďom. SPD by mohlo podľa expertov prospieť aj to, že Beck má v strane silnú pozíciu. (čtk)