Viktor Orbán presviedčal svojich prívržencov, že ešte nič nie je stratené. FOTO - TIBOR SOMOGYI |
Líder Fideszu Viktor Orbán bude v nasledujúcich dvoch týždňoch bojovať s vypätím všetkých síl. Už pred prvým kolom budil dojem, že je všadeprítomný. Dokázal rečniť s dvojhodinovými rozostupmi vždy v inom meste. Ak je to vôbec možné, bude musieť ešte pridať.
Nemá na výber. Ak neuspeje a po prvý raz od roku 1990 nedôjde v Maďarsku po parlamentných voľbách k výmene vlády, bude jeho zotrvanie v čele opozície veľmi otázne.
V Európe nie je zvykom, aby si líder strany zachoval pozíciu aj po druhých tesne prehratých voľbách za sebou. Aj keď Fidesz z tohto hľadiska nie je obvyklá európska strana a postavenie Orbána v nej asi medzi veľkými demokratickými stranami starého kontinentu nemá obdobu, nová prehra musí otriasť aj týmto postavením.
Sú to už štvrté voľby, ktoré absolvoval Fidesz pod Orbánovým nespochybniteľným vedením a z nich vyhral iba jedny. Neúspešná volebná taktika Fideszu vrátane chýb, ktorých sa strana dopustila, pritom podliehali Orbánovým osobným rozhodnutiam a ťažko teraz bude zodpovednosť za ne zvádzať na iných.
Druhý raz už navyše asi nemôže zopakovať trik, pomocou ktorého sa zodpovednosti vyhol pred štyrmi rokmi. Vtedy Orbán formálne odišiel z čela strany aj z parlamentu a politiku preniesol založením hnutia občianskych krúžkov na ulicu. Prehru v podstate zviedol na volebné podvody, ktorých sa mala dopustiť druhá strana.
Prvé reakcie lídrov Fideszu po oznámení predbežných výsledkov síce tiež išli týmto smerom, je však otázne, či im to aj vlastní voliči opäť zhltnú.
"Je ťažké si predstaviť, že by v roku 2010 viedol opäť Fidesz do volieb ako kandidát na premiéra," hovorí politológ Ferenc Kumin. Podľa neho sa však nedá očakávať ani to, že by sa Orbán z politiky stiahol úplne. "Pravica jednoducho nemá podobného charizmatického a talentovaného vodcu. Možno ho však za štyri roky nájde," dodáva Kumin.
(pm)