BRATISLAVA – Životná úroveň sa najrýchlejšie zvyšuje ľuďom pracujúcim v telekomunikačnom sektore. Z januárových platov si mohli kúpiť až o desatinu viac ako vlani. Vyše trinásťtisíc zamestnancov troch telekomunikačných a niekoľkých internetových operátorov zarába dlhodobo najviac aj v absolútnom vyjadrení.
Priemerný plat v tomto odvetví sa podľa Štatistického úradu v januári vyšplhal cez 22 500 korún, čo je o polovicu viac, ako je celoslovenská priemerná mzda. V medzimesačnom porovnaní síce platy v telekomunikáciách klesali, ale to spôsobili vianočné odmeny, ktoré zdeformovali decembrovú štatistiku.
Druhým najlukratívnejším odvetvím je predaj a údržba áut. Tam za posledný rok vzrástli reálne mzdy o osem percent. Platy predajcov áut a automechanikov, ktorých je na Slovensku asi dvadsaťtisíc, sú však stále podpriemerné. Priemerný zamestnanec tohto odvetvia si na januárovej výplatnej páske našiel trinásťtisíc hrubého.
Životná úroveň sa za posledný rok zvýšila ešte v troch ďalších odvetviach. Najhoršie sú na tom baníci, ktorí si z januárovývh výplat mohli kúpiť o päť percent menej ako pred rokom. Ich platy sú približne na úrovni celoslovenskej priemernej mzdy a blížia sa k 14 500 korunám mesačne. Baníci čelia najradikálnejšiemu znižovaniu stavov. V januári ich bolo už iba trinásťtisíc, čo je o 12 percent menej ako vlani. (tv)