BRATISLAVA – Slovensko sa pri hodnotení vlaňajšieho rastu konkurencieschopnosti umiestnilo na 40. mieste nasledované Poľskom. Spomedzi krajín usilujúcich sa o vstup do Európskej únie nás predbehli Maďarsko, Slovinsko aj Česko, ktoré sa umiestnilo na 37. mieste.
Najúspešnejšou krajinou sveta sa v hodnotení stalo Fínsko, nasledované Spojenými štátmi a Kanadou. V hodnotení indexu bežnej konkurencieschopnosti bola situácia na prvých dvoch miestach rovnaká, tretiu priečku obsadilo Holandsko. Slovensko sa umiestnilo na 39. mieste. Rovnako ako pri prvom indexe nás predbehli Maďarsko, Slovinsko aj ČR, v tesnom závese zostalo aj v tomto prípade Poľsko. Vyplýva to z informácií, ktoré poskytla Podnikateľská aliancia Slovenska.
Obidva indexy sú súčasťou minuloročnej správy o globálnej konkurencieschopnosti, ktorej autorom je Svetové ekonomické fórum a Harvardova univerzita. Ako vysvetlil koordinátor tohto projektu na Slovensku Ján Marušinec, index rastovej konkurencieschopnosti hodnotí súhrn podmienok vytvorených na ekonomický rast danej krajiny v najbližších piatich rokoch. Index bežnej konkurencieschopnosti sleduje efektívnosť využitia súčasných kapacít v hospodárstve.
Čiastkovými súčasťami indexu rastovej konkurencieschopnosti sú technologický index, v ktorého hodnotení sa Slovensko dostalo na 29. miesto, index verejných inštitúcií, kde sme obsadili 38. miesto, a index makroekonomického prostredia. Pri jeho hodnotení Slovensko obstálo najhoršie, keď sa umiestnilo až na 64. priečke.
Aj v týchto prípadoch nás predbehli všetci traja stredoeurópski konkurenti, ktorí obstáli lepšie v hodnotení oboch kľúčových súhrnných indexov. V prípade indexu bežnej konkurencieschopnosti sa čiastkovo hodnotili aktivity a stratégia podnikov a kvalita podnikateľského prostredia. Pri prvom ukazovateli sme obsadili 57. miesto a v druhom 36. priečku.
Cieľom správy o globálnej konkurencieschopnosti je zmapovať aktuálnu ekonomickú situáciu v 75 krajinách sveta a načrtnúť vyhliadky ich hospodárskeho rastu v horizonte piatich rokov. Podobne ako v predchádzajúcich rokoch, aj v tomto roku autori na základe získaných údajov zostavia rebríčky jednotlivých krajín podľa indexu bežnej aj rastovej konkurencieschopnosti. (sita)