Prvý brazílsky kozmonaut tesne po návrate na Zem. Na mieste pristátia bolo mínus 11 stupňov. FOTO - REUTERS |
"Pristátie návratového modulu Sojuz bolo mäkké," povedal hovorca riadenia letu v Moskve. Pristátie prebehlo len s trojminútovým rozdielom oproti časovému plánu. Počasie v mieste pristátia bolo zamračené a hmlisté, preto modul zbadali až asi dva kilometre nad Zemou.
"Som veľmi šťastný," povedal 43-ročný Pontes. "Stálo to za to, byť súčasťou tejto misie."
Tento podplukovník brazílskeho letectva sa na let do vesmíru najprv cvičil v USA, pretože mal de vesmíru letieť americkým raketoplánom. Po tragickej nehode Columbie v roku 2003 plány zrušili a Brazília začala rokovať s Ruskom o Pontesovej ceste na obežnú dráhu na palube Sojuzu. Podľa brazílskych médií za to brazílska vláda zaplatila Rusku desať miliónov dolárov (asi 300 miliónov korún).
Brazílsky kozmonaut sa na Zem vrátil spolu s posádkou stanice, ktorá bola vo vesmíre 189 dní. Pristál s Američanom Williamom MacArthurom a Rusom Valerijom Tokarevom. Rus a Američan, ktorí s Brazílčanom do vesmíru vyštartovali, zostali na stanici.
Pontes mal počas týždňového pobytu za úlohu uskutočniť vo vesmíre deväť vedeckých lekárskych a biologických experimentov, hlavne v oblasti nanotechnológie. Venoval sa aj pozorovaniu brazílskeho územia z vesmíru.
Kozmonauti so sebou na Zem priviezli aj červy a slimáky, ktoré na obežnej dráhe v stave beztiaže rozmnožili či vypestovali. Tie budú predmetom ďalšieho vedeckého bádania. (čtk, reuters)