FOTO
Ani by sa nezdalo, že Taliansko prežívalo jeden z najdôležitejších víkendov za posledných päť rokov. Rimania pokojne posedávali v kaviarňach a nakupovali. Davy turistov sa tradične premieľali pred koloseom či Fontánou di Trevi.
O tom, že sú parlamentné voľby svedčili iba postávajúci ľudia pred volebnými miestnosťami, ulice polepené straníckymi plagátmi a nápadné skupinky karabinierov pri vládnych budovách, staniciach metra a ambasádach.
Sociológovia pritom očakávali vysokú volebnú účasť, hovorili o 80 percentách. Do včerajšieho obeda odvolilo necelých 20 percent, volebné miestnosti sa zatvoria dnes o tretej.
Voliči majú na výber medzi pravicovým zoskupením Silvia Berlusconiho a stredo-ľavou koalíciou na čele s Romanom Prodim. Práve on má najväčšie šance na úspech, prieskumy mu dávali náskok tri až päť percent.
"Spal som veľmi dobre, je krásny slnečný deň a verím, že všetko dobre dopadne," povedal Prodi potom ako predpoludním hlasoval vo svojom bydlisku v Bologni. Berlusconi kontroval slovami, že "bojoval ako lev, teraz je na Talianoch, aby rozhodli".
Musí ísť
Pre mnohých je to akési referendum o jeho osobe. "Tieto voľby nie sú o programoch, ale skôr o jednom mužovi, ktorého treba dostať preč z kresla," hovorí rozhodne Federico Simoni, ktorý sa živí dizajnom internetových stránok. O politiku sa veľmi nezaujíma, hlasovať však pôjde, aby opäť nezvíťazil Silvio Berlusconi. Tvrdí, že je nebezpečný pre krajinu. "Do politiky išiel preto, aby si robil svoj biznis a vyhol sa súdom. Inak by už možno dávno sedel vo väzení."
Podobný názor na najdlhšie slúžiaceho povojnového talianskeho premiéra má väčšina mladých ľudí v rímskej štvrti San Lorenzo. V sobotu večer tradične posedávajú v baroch a často bolo počuť intenzívne diskusie, v ktorých padalo Berlusconiho meno.
Nudný, ale čestný
V obľube nemajú ani bývalého šéfa Európskej komisie Prodiho, hovoria, že je nudný a nemá charizmu. "Je však uznávaný ekonóm, má dobré meno v zahraničí a čo je dôležité, je čestný. Nemá nijaké problémy s justíciou," hovorí tridsiatnička Sandra.
Hnevá ju, že Berlusconi zvulgarizoval politiku. Pár dní pred hlasovaním označil všetkých ľavicových voličov za "coglioni", čo sú mužské semmeníky, v prenesenom význame je to aj tvrdá nadávka - debil.
Irak
Opozícia má silné postavenie medzi mladými aj preto, že nesúhlasila s vojnou v Iraku. Súčasná vláda tam poslala 3000 vojakov napriek tomu, že väčšina národa bola proti. Po celej krajine boli mohutné demonštrácie a ešte aj dnes možno v oknách vidieť vlajky s nápisom Peace.
Sandra verí, že ak zvíťazí ľavica, zlepší sa aj postavenie žien v spoločnosti. Vzorom je španielsky premiér Zapattero, ktorý má vo vláde polovicu žien. "Bola by som rada, keby už konečne dostali priestor aj mladší ľudia, všetci, čo rozhodujú o našej krajine majú takmer sedemdesiat."
Naštartovať ekonomiku
Vyštudovala architektúru, robí si doktorát a popri tom aj navrhuje. Pred pár mesiacmi sa odsťahovala od rodičov a začala bývať sama. "Je šťastie, že mám dve dobré zamestnania a môžem si dovoliť platiť nájomné. Som však jediná. Všetci moji kamaráti okolo tridsiatky ešte bývajú s rodičmi," poukazuje na ďalší problém dnešného Talianska. Ekonomika stagnuje. Aj preto verí, že ak príde nová vláda, zlepší situáciu pre stredné a nižšie vrstvy.
Naštartovať ekonomiku plánuje aj Berlusconi, prisľúbil znižovanie daní a miliardové investície do infraštruktúry. Starším ľuďom zvýšil dôchodky a je rázny pri boji s nelegálnou migráciou.
Na jeho posledný míting v Neapole prišlo stotisíc ľudí. "Je ako čerstvý vietor. Sám si zarobil peniaze, vie ťažko pracovať a chce pomáhať ľuďom. Nie je ako ľavica, ktorá sa stará iba o svojich priateľov," povedala pre Reuters lekárka Antonetta Lettieri.
Berlusconi bol voliť spolu s 95-ročnou matkou. Škandál spôsobil, keď jej povedal nech zaškrtne jeho stranu. Prodi sa tváril, že nemá obavy. FOTO - REUTERS
Autor: ŠTEAN HUDEC, Rím