Posledné utrpenie nášho štátneho lekára

Štátni lekári štrajkujú. Niektorí ľudia sú pobúrení: "Veď berú úplatky ... Nesprávajú sa trhovo ... Padla kosa na kameň! ... Hazardujú so životmi!"

Lekári štrajkovali, riaditelia nemocníc sa im vyhrážali. ILUSTRAČNÉ FOTO - SITA

Porozprávam vám príklad zo života lekára, ktorý snáď umožní lepšie pochopiť dôvody štrajku.

Som obhajca reforiem, ale nie som zástanca žiadnej politickej strany ani prúdu, ani smeru. Lekárka, o ktorej píšem, pracuje ako asistentka na lekárskej fakulte i ako lekárka vo fakultnej nemocnici. Učí nových adeptov na lekárske remeslo, prednáša doma i v zahraničí, zároveň si plní povinnosti v ambulancii, má služby a operuje. Myslím, že by si zaslúžila skvelý plat a podmienky, ale opak je pravda. Pracuje za mzdu, ktorá sa dá porovnať s platom upratovača alebo robotníka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prednáša (i v angličtine) pre zahraničných študentov, ale ak potrebuje ísť na odborný kongres, tak zamestnávateľ nemá ani na zaplatenie členského (o cestovných náhradách či dokonca diétach ani nehovoriac). A tak jej nezostáva nič iné, len žobroniť o sponzorské, prípadne (väčšinou) si zaplatiť pobyt sama z rodinného rozpočtu.

Iná cesta však nie je - musí držať krok s dobou, musí chodiť na kongresy a stáže do zahraničia, pretože u nás je úroveň techniky a vedy na úrovni osemdesiatych rokov. No a, samozrejme, musí si na to zobrať dovolenku.

Keďže z lekársko-učiteľského platu sa vyžiť nedá, rozhodla sa pred pár rokmi pre zmenu a išla pracovať do istého súkromného zdravotníckeho zariadenia. Po pár dňoch sa odtiaľ s plačom vrátila, pretože zistila, že tam ide len a len o zisk a pracovné porady vyzerajú skôr ako obchodné stretnutia, a nie odborné konzíliá. Išlo najmä o to, čo komu ako naúčtovať a kedy už pacienta poslať do štátneho zariadenia pre vysoké náklady na ďalšiu liečbu. Nehovoriac o malých odborných znalostiach vyžadovaných od lekárov. Podľa nej takéto zariadenia v súčasnosti ryžujú zo systému, ktorý zaviedla reforma.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo podľa nej systém zlyháva? Momentálne je väčšina zdravotných poisťovní v súkromných rukách, a teda pracujú na prísne komerčných základoch. Poisťovne určujú limity, ktoré môže zdravotnícke zariadenie vyúčtovať poisťovni za výkony. Štátne zariadenia však majú povolené výkony na úrovni okolo 60 % skutočnej potreby a aj s preplácaním tohto minima majú problémy.

Naopak, súkromné zdravotnícke zariadenia sú väčšinou v rukách ľudí úzko spätých s poisťovňami, a teda výkony sa (alebo "si") vyplácajú úplne bez problémov a načas. Navyše, vyberajú si len výkony, ktoré majú najväčšiu mieru zisku, sú bezproblémové a vyžadujú si najmenšie náklady. A ešte si ako súkromné zariadenie si vyúčtujú aj niečo navyše od zákazníka-pacienta.

Ak sa vyskytne niečo zložitejšie, posielajú pacienta do štátnej nemocnice a vyhovoria sa na nevybavenosť zložitými zariadeniami alebo neuspôsobenosť ich zariadenia na podobné úkony. A tak štátna nemocnica zberá najzložitejšie prípady a sociálne najslabších pacientov, ktorí nemajú na súkromnú kliniku (a sú registrovaní v nesolventnej štátnej poisťovni) a to všetko s financiami získanými len z výkonov limitovaných (a veľmi zle vyplácaných) poisťovňami.

SkryťVypnúť reklamu

Nehovoriac o tom, že obom de facto diktuje podmienky minister, ktorého základným postulátom je zrušenie štátnych zdravotníckych zariadení a ich privatizácia. Nebude presvedčivejšieho argumentu na privatizáciu ako ich neúmerná zadlženosť.

Nemocniciam, ktoré chcú ako-tak prežiť, nezostáva iné, len sa zadlžovať a šetriť všade, kam sa pozriete. Budovy chátrajú, so zdravotníckym materiálom sa zaobchádza ako počas vojny, no a šetrí sa aj na platoch zdravotníckeho personálu. A tak sa naši doktori a sestry dostali na sociálny okraj spoločnosti.

S lekárkou sme strávili pol dňa diskusiami o zdravotníctve a získal som dojem, že stav je vážnejší, než si to nezasvätený človek dokáže predstaviť. Samozrejme, zazneli aj obvinenia z klientelizmu a korupcie, ktoré nie sú publikovateľné, lebo sú v rovine dohadov. Neviem, aké je východisko z tejto kaše, ale viem, že požiadavky lekárov vôbec nie sú prehnané a štrajk nie je len o platoch. Jedinou chybou je, že s tým nezačali oveľa, oveľa skôr.

SkryťVypnúť reklamu

hulla.blog.sme.sk

Autor: PETER HULLA

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 688
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 470
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 464
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 458
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 564
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 998
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 167
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu