FOTO - ARCHÍV TASR |
ŽIAR NAD HRONOM - Hasiči každú jar štartujú k požiarom, ktoré vznikli vinou vypaľovania trávy, ale v posledných rokoch je ich predsa len menej. Po tom, čo sa pokuty za vypaľovanie suchej trávy a kríkov zvýšili a najvyššia môže byť až 10-tisíc korún, "cítiť zmenu k lepšiemu". Myslí si to Miroslav Krajči z hasičského a záchranného zboru v Žiari nad Hronom.
"Kritické bolo obdobie približne pred piatimi rokmi, keď zákon ešte neplatil. V posledných rokoch už cítiť zmenu k lepšiemu, aj keď prípady nelegálneho vypaľovania trávy sa sporadicky objavia," hovorí Krajči.
Rovnakú skúsenosť majú aj hasiči z Detvy, ktorej okolie má kopaničiarsky charakter a požiar často vznikne v neschodnom teréne. "Je skoro nemožné, aby sme sa na tieto miesta dostali s technikou. Musíme použiť iné metódy, s ktorými sa do terénu dostaneme. Je to často náročnejšie a zdĺhavejšie," hovorí Milan Uhrín.
Starosta Tekovskej Breznice Viliam Vendík využil v posledných rokoch všetky možnosti, aby ľudí v obci presvedčil, že vypaľovanie je nezákonné. "Posledné dva roky je toho podstatne menej ako kedysi. Hlavne u starších ľudí však nebolo presviedčanie jednoduché," hovorí starosta.
Podľa neho je problém aj v tom, že podhorské oblasti a pasienky sú v zanedbanom stave, nekosia sa, ani ich nespása dobytok. Vidieť to aj v okolí Breznice. Na kedysi pekné pastviny sa tlačia invazívne rastliny, ktoré úplne menia pôvodnú skladbu. Stalo sa tak aj s pasienkami pod Breznickým hradom, ktoré zarástli a premnožili sa tam myši. Obec chce zabrániť spaľovaniu kríkov a rastlín aj tým, že kúpila drvičku, ktorú môžu obyvatelia využívať na kompostovanie. "Zatiaľ si ľudia na kompostovanie veľmi nezvykli, ale časom to určite bude lepšie." (eta)