
Macedónskemu premiérovi Ljubčovi Georgievskemu včera západní politici zalichotili. Uvítali schválenie amnestie pre albánskych povstalcov a Skopje prisľúbili nemalú finančnú pomoc. FOTO - REUTERS
Za účasti delegátov z takmer 40 štátov a 19 medzinárodných organizácií sa včera v Bruseli pod patronátom Európskej únie a Svetovej banky začala medzinárodná darcovská konferencia pre Macedónsko. Účastníci, medzi ktorými figuruje aj Slovensko, vyjadrili podporu tejto krajine, ktorá minulý rok takmer šesť mesiacov balancovala na pokraji občianskej vojny.
Doteraz sa podarilo nazhromaždiť 255 miliónov eur. Už pri tejto cifre však mnoho západných politikov vyjadrilo pochybnosti, či peniaze skončia v správnom vrecku. Dvojmiliónové Macedónsko tak ako väčšina krajín bývalého socialistického bloku nie je žiadnou výnimkou, pokiaľ ide o vysoko korumpovateľné prostredie. Západné spoločenstvo si uvedomuje, že pomoc môže skončiť namiesto v obnovovanej ceste napríklad v bazéne vysokopostaveného úradníka.
Darované peniaze sú viazané na zavádzanie mierovej dohody z augusta minulého roku, ktorú v macedónskom Ochride podpísali predstavitelia vlády a povstaleckej albánskej Národnej oslobodzovacej armády (UCK). Najväčšia časť darovanej sumy - 185 miliónov eur - by mala pomôcť vyrovnať konfliktom prederavený rozpočet. Ďalšiu časť, asi 70 miliónov eur zase vyplatia na splnenie špecifických bodov mierovej dohody. Ide napríklad o opravy infraštruktúry a niektorých domov pre asi 140-tisíc utečencov. Podľa BBC by mohli darcovia pomôcť aj pri hľadaní dôvery pre investorov, ktorí po vypuknutí bojov Skopje opustili, čím nie vlastnou vinou podnietili rast nezamestnanosti, o ktorej oficiálne miesta vravia, že je 40-percentná.
Darcovská konferencia sa mala pôvodne konať v októbri 2001. Zrušili ju však pre obavy, že Macedónsko neplní body mierovej dohody. V pondelok však macedónsky premiér Ljubčo Georgievski v Bruseli nasľuboval ďalšie reformy. Ako dôkaz dobrej vôle parlament už minulý týždeň schválil amnestiu pre bývalých albánskych rebelov z UCK. Podľa agentúry AP už v pondelok z väznice Idrizovo v Skopje prepustili asi 28 povstalcov. Napätie sa uvoľnilo aj vtedy, keď vláda zrušila zákaz vychádzania v Tetove, kde sa minulý rok odohrávali najväčšie prestrelky.
Už počas prvých príhovorov včerajšej konferencie nechýbalo možno až nadmerné lichotenie. Západní politici nešetrili peknými slovami a toto potľapkávanie si možno zle vysvetlil práve Georgievski. Podľa macedónskej agentúry Makfaks povedal, že teraz, po splnení mierovej dohody, niet dôvodu, aby jeho krajinu na novembrovom summite NATO v Prahe do aliancie neprizvali. V aliancii však veľmi dobre vedia, že situácia v krajine je stále napätá, a že krehký mier ešte stále monitoruje asi tisícka vojakov aliancie.