BRATISLAVA – Vážnu finančnú a menovú krízu v najbližších rokoch predpovedajú Slovensku niektorí ekonómovia. Znepokojenie nad vývojom obchodného deficitu a schodku bežného účtu vyjadrila včera na rokovaní pridruženej rady aj Európska únia.
Príčiny krízy pochádzajú z minulosti aj súčasnosti. Tou hlavnou je vysoký dovoz tovarov zo zahraničia, ktorý spôsobuje odlev devíz zo Slovenska. Vlani sme doviezli o 100 miliárd viac, ako vyviezli. Bez priamych zahraničných investícií alebo ďalšieho zadlžovania Slovensko nedokáže udržať túto nerovnováhu a výsledkom bude znehodnotenie koruny.
Druhým dôvodom obáv ekonómov je dlhodobo mínusové hospodárenie štátu. Každoročné schodky v štátnom rozpočte sa postupne nahromadili a tlačia pred sebou bremeno dlhovej služby.
Pri chýbajúcich investíciách dokážu ich úlohu v ekonomike aspoň dočasne zastúpiť devízy z predaja SPP. Ekonómovia privatizáciu SPP prirovnávajú k vankúšu, ktorý zmäkčí dopad problémov a poskytne priestor na ich riešenie. Po čase sa však jeho tlmiaci účinok pominie a bez reforiem výdavkov sa Slovensko kríze nevyhne.
Opozícia, ktorá bojuje proti privatizácii SPP, sčasti priznáva riziká svojho odporu: „Prirodzene, pripúšťam, že môžu nastať veľmi zložité situácie. Je však otázka, prečo to tak musí byť. V programovom vyhlásení vlády sa rozhodne neuvažovalo, že výnosy z privatizácie budú rozhodujúcou mierou sanovať ekonomickú neschopnosť Slovenska,“ povedal exminister financií Miroslav Maxon.
Autor: sp