Rieka Morava u nás nenapáchala také škody, lebo sú zrekonštruované hrádze. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL |
Na rieke Morave, ktorá dosiahla na viacerých miestach historicky najvyššiu hladinu aj prietok, praskli hrádze v Česku aj v Rakúsku. Podľa šéfa sekcie vôd na ministerstve životného prostredia Mariana Supeka sa to isté stalo aj v roku 1997 a na našej strane sme vtedy tiež vodu udržali.
"To už nemôžeme hovoriť ani o šťastí, lebo hrozba povodní bola mimoriadneho rozsahu. Sme jediná krajina v okolí, ktorá nezrušila integrovaný systém, aj keď funguje pri minimálnych peniazoch," hovorí Supek. Podľa neho je hlavný rozdiel v tom, že my sme po roku 1997 kompletne zrekonštruovali hrádzu na Morave.
"Veľmi vážne to bolo aj na Dunaji v Komárne, kde sa stretli povodňové prietoky Dunaja, Váhu, Nitry a ešte aj v Štúrove namerali historicky najvyššie hladiny," povedal Supek.
Hydrologička Gabriela Babiaková zo Slovenského hydrometeorologického ústavu potvrdzuje, že najohrozenejšie boli obce okolo rieky Moravy. Pri Moravskom Jáne mala v pondelok prietok 1501 litrov za sekundu, kým počas povodní v roku 1997 to bolo 1240 litrov za sekundu. Podľa Babiakovej sa tiež vyplatilo opraviť po roku 1997 hrádze na Morave. "Rakúšania to neurobili, hrádze tam Morava na dvoch miestach pretrhla. V dvoch dedinách zatopilo toľko domov, čo u nás na celom Slovensku," hovorí.
"Oproti iným povodniam alebo povodniam v zahraničí mali u nás hasiči inú úlohu. Kým v zahraničí zachraňovali na člnoch ľudí zo zaplavených domov, u nás pomáhali povodiu s vrecami na hrádzi. Určite je to lepšia alternatíva, ako keby už museli evakuovať ľudí člnmi zo zaplavených dedín, v ktorých by boli stámiliónové škody," hovorí Supek.
Zaplavilo však niektoré dediny z menších tokov, ale to sú podľa Supeka hriechy minulosti - zasypané odvodňovacie priekopy a podobne.
Ministerstvo vnútra tvrdí, že pri povodniach v tomto roku zaplavilo viac domov, ako počas povodní v roku 2002. Najviac škôd je v Trenčianskom kraji. Voda vážne poškodila 80 domov a jeden zničila. (rf)