Americký výrobca počítačov Apple Computer predstavil softvér, vďaka ktorému bude konkurenčný operačný systém Windows od Microsoftu pracovať v jeho strojoch. Vychádza v ústrety ľuďom, ktorí by chceli jeho počítač Macintosh, ale dávajú prednosť Windows. S Macintoshom sa podľa mnohých pracuje ľahšie a je štýlovejší.
Software Boot Camp umožní počítačom Macintosh s čipmi od Intelu pracovať s operačným systémom OS od Apple a s Windows XP od Microsoftu. S programami Windows pracujú prednostne aj počítače firiem Dell a Hewlett-Packard.
Užívatelia Macintoshov budú môcť s novým softvérom hrať na počítačoch Mac OS X hry a spúšťať ďalší softvér pre Windows bez
Poľsko súhlasí s fúziou Pekao a BPH
Poľská vláda sa dohodla s talianskym UniCreditom na fúzii bánk Pekao a BPH. Podľa dohody UniCredito predá značku BPH a spolu s ňou aj 200 pobočiek. Taliani dali pracovníkom oboch bánk aj dvojročnú záruku zamestnania.
Poľský kabinet nechcel fúziu dlho povoliť. Vláde sa nepáčilo, že by sa spojili dve dominantné poľské banky. Taliani pritom pri preberaní Pekao v roku 1999 sľúbili, že už v Poľsku žiadnu ďalšiu banku kupovať nebudú. Dnes však UniCredito chce prevziať nemeckého rivala HVB, ktorému patrí práve poľská BPH. Spojenie UniCredita s HVB je najväčšou medzinárodnou fúziou v Európe.
Automobilka Audi rekordne predávala
Nemecká automobilka Audi predala v prvom štvrťroku tohto roka rekordný počet automobilov. Množstvo dodaných automobilov vzrástlo celosvetovo v medziročnom porovnaní o 16 percent na 226,7-tisíca áut. Audi, dcérska spoločnosť koncernu Volkswagen, tak zaznamenala najúspešnejší začiatok roka v histórii firmy. Najvyšší rast odbytu dosiahla automobilka v Číne. Predalo sa tam takmer 20-tisíc automobilov tejto značky, čo je viac ako dvojnásobný nárast oproti rovnakému obdobiu spred roka Aj v iných ázijských krajinách bol rast odbytu nadpriemerný.
Najväčší dopyt bol po modeli A6, medziročné zvýšenie odbytu dosiahlo 49 percent.
Bývalým šéfom Aholdu hrozí väzenie
Holandská prokuratúra žiada 20-mesačné väzenie so šesťmesačným odkladom pre bývalých šéfov spoločnosti Ahold za jeden z najväčších účtovných škandálov v Európe. Bývalý výkonný riaditeľ van der Hoeven a bývalý finančný riaditeľ Michiel Meurs podľa prokuratúry zavádzali pri vykazovaní tržieb v niektorých spoločných podnikoch v Škandinávii a Južnej Amerike. Štátni úradníci manažérov vinia, že na zaistenie rastu svojej firmy použili nekalé praktiky a ignorovali účtovné postupy. Ahold vo februári 2003 priznal, že v minulosti nadhodnotil zisky asi o miliardu eur. Škandál v tom čase otriasol okrem iného akciovými burzami na oboch stranách Atlantiku.
De Beers predá štvrtinu juhoafrickej divízie
De Beers, najväčšia svetová spoločnosť, ktorá sa zaoberá spracovaním diamantov, sa dohodla na predaji 26 percent svojej juhoafrickej divízie s firmou, ktorá je v rukách černošských vlastníkov. Zmluva spĺňa nové pravidlá juhoafrickej vlády o posilnení ekonomického postavenia černošského obyvateľstva. Podiel kupuje nová firma Ponahalo Holding, v ktorej 50 percent vlastnia zamestnanci a dôchodcovia De Beers, druhá polovica je v rukách černošskej investičnej firmy Ponahalo Capital.
Predajnú cenu stanovili na 3,7 miliardy randov, v prepočte 18,8 miliardy korún. Je to o 100 miliónov randov menej ako cena z jesene minulého roka, keď sa o dohode hovorilo prvý raz.
TEXT A FOTO: ČTK, TASR, REUTERS