FOTO |
Ako a kedy môžem najúčinnejšie zasiahnuť proti štítničke nebezpečnej? K. D., Kolárovo
Vzhľadom na to, že štítnička nebezpečná sa zdržuje na kôre ovocných drevín, účinne ju môžeme ničiť len vtedy, keď sú stromy bez listov. V minulosti sa preto proti nej úspešne používal tzv. zimný zmývací postrek stromov. V súčasnosti ničíme štítničku nebezpečnú predjarným postrekom, na ktorý sú povolené tzv. olejové prípravky (Aliekol, Oleoekol, Pyrilux). Postrek musí byť výdatný a treba ho urobiť krátko po vypučaní ovocných drevín. Teplota vzduchu pri postreku sa má pohybovať nad 15 stupňov.
Slivky mi každý rok bohato kvitnú, ale dávajú veľmi slabú úrodu. Väčšina plodov opadne krátko po odkvitnutí stromov. Čo mám s tým robiť? J. Č., Lozorno
Plody vašich sliviek pravdepodobne podliehajú tzv. skorej červivosti, ktorú spôsobujú dva druhy piliarok: piliarka slivková (Hoplocampa minuta) a piliarka žltá (Hoplocampa flava). Obidva druhy prezimujú v štádiu dospelých lariev v pôde. Na jar sa kuklia a dospelé piliarky sa roja v čase kvitnutia sliviek. Samičky zapúšťajú vajíčka do kališných lístkov odkvitajúcich kvetov. Vyliahnuté larvy vyžierajú vnútrajšok plodov, ktoré predčasne opadávajú. Obidva druhy piliarok majú za rok len jednu generáciu. Ochrana sliviek proti skorej červivosti spočíva v postreku stromov hneď po odkvitnutí organofosfátmi, ktoré sa vyznačujú hĺbkovým účinkom (napríklad Zolone EC). Môžete vyskúšať aj mechanickú ochranu pomocou bielych lepových doštičiek, ktoré sa zavesia do korún ohrozených sliviek približne 10 dní pred ich kvitnutím.
FOTO - AUTOR |
Autor: Ing. JURAJ MATLÁK