Brusel 12. marca (TASR) - Európska únia (EÚ) dnes vyzvala 13 kandidátskych krajín usilujúcich sa o členstvo v únii, aby vylepšili regulačné mechanizmy svojich finančných trhov a posilnili svoje bankové systémy v záujme udržania trvalého ekonomického rastu.
Stanovisko Európskej komisie (EK) zverejnili pred summitom ekonomických ministrov EÚ, ktorý sa bude konať na konci tohto týždňa v Barcelone. Píše sa v ňom, že hoci finančná stabilita kandidátskych krajín nie je priamo ohrozená, krajiny by mali prísne kontrolovať deficit bežného účtu.
Centrom pozornosti by mal byť aj podrobný monitoring rastu podnikových dlhov s nominálnou hodnotou v zahraničných menách, ktorý často spôsobujú vysoké domáce úrokové sadzby.
Správa EK okrem iného obsahuje aj názor, že kandidáti na členstvo v EÚ úspešne pokračujú v stabilizácii makroekonomiky a značne sa zlepšila ich kapacita vyrovnať sa s problémami finančného sektora.
Priemerný hrubý domáci produkt na jedného občana pri štandardnej kúpnej sile (PPS) v kandidátskych krajinách dosiahol za posledné roky len 35 % priemeru krajín EÚ.
Podľa informácií EÚ by Poľsko, Česká republika, Maďarsko, Slovensko, Slovinsko, Litva, Lotyšsko, Estónsko, Cyprus a Malta mohli vstúpiť do EÚ už v roku 2004. Neskoršie by ich mohli nasledovať Bulharsko a Rumunsko.
* 1 pav zll