Na horách sa síce ochladilo, čo by malo znamenať, že sa prestane topiť sneh. Súčasne však meteorológovia v najbližších dňoch očakávajú dážď. To by mohlo zastaviť mierny pokles hladín riek v Česku.
Hladina Moravy včera v okolí Zlína klesla pod šesť metrov, naďalej však platí stav núdze. Pokles Moravy umožnil v Olomouci vrátiť sa domov desiatkam evakuovaných ľudí a rozbieha sa upratovanie dvoch zaplavených štvrtí. Morava v meste klesla na 471 centimetrov, ale ďalej platí tretí povodňový stupeň. Situácia je stále vážna na hornom toku Labe na severe Čiech, kde hladina dosahuje až osem a pol metra.
Podľa prvých predbežných odhadov by sa celkové povodňové škody v Česku mohli vyšplhať na stovky miliónov korún.
Dunaj pri Budapešti kulminoval včera krátko po polnoci, hladina rieky dosiahla rekordných 861 centimetrov. Hrádze zatiaľ vydržali, vodohospodári však očakávajú len pomalý pokles hladiny. V hlavnom meste Maďarska voda presakuje z kanálov, dolné nábrežia sú vyše dva metre pod vodou.
Na Dunaji trvá stav núdze na 158-kilometrovom úseku od Komárna po obec Tass pod Budapešťou. Na celom toku na území Maďarska je zákaz plavby. Tretí stupeň povodňovej aktivity platí na hornom toku Tisy.
Vysoká hladina Labe v Drážďanoch začala včera v noci postupne klesať, ale len pomaly. Povodňová vlna sa z Drážďan presunula do Saska-Anhaltska a Brandenburska, kde by hladina mala kulminovať dnes.
V Rakúsku sa v obci Dürnkrut situácia po pretrhnutí hrádze na Morave stabilizovala. Morava však zaplavila nižšie položené obce, keď sa hrádza pretrhla aj na inom mieste. Úrady museli evakuovať spolu 700 ľudí. Nezvestní sú dvaja starší muži. Situácia sa v Rakúsku premietla už aj do politiky, keď Zelení obvinili vládu, že hrádze na Morave nespevňovala. Vláda naopak tvrdí, že to neurobila "vďaka" námietkam Zelených o zásahu do prírody.
Záchranári predovšetkým varujú, že hrádze treba neustále sledovať. Čím dlhšie sú pod vodou, tým viac sa podmáčajú a hrozí ich pretrhnutie. (tasr, čtk)