Alexander Milinkievič. FOTO - REUTERS |
Najpočetnejší ľudovci aj druhí najsilnejší socialisti v návrhoch rezolúcie podporili zaradenie Lukašenka na čiernu listinu osôb, ktoré nedostanú vízum do krajín únie. Na rozšírenie sankcií proti členom Lukašenkovho aparátu vrátane jeho samotného sa pred dvoma týždňami dohodli špičky únie a ministri zahraničia ich majú budúci pondelok formálne schváliť.
Okrem zákazu vstupu pre Lukašenka vyzývajú europoslanci úniu, aby odmietla legitimitu jeho mandátu. S týmto medzinárodným trestom už predtým prišli Spojené štáty, ale s ich názorom zatiaľ súhlasí menšina európskych krajín, okrem iného Poľsko, Česko či Slovensko.
"S ohľadom na to, že voľby neboli slobodné, nemôže byť Alexander Lukašenko uznaný ako legitímny prezident Bieloruska. Požadujeme opakovanie volieb," píše sa v pravicovom návrhu rezolúcie. "Odmietame uznať ako priebeh hlasovania, tak aj jeho výsledok," píše sa v socialistickom texte.
Obe skupiny volajú po zmrazení Lukašenkovho majetku v zahraničí, zastavení akejkoľvek finančnej pomoci únie, z ktorej by mohol ťažiť jeho režim, a vyzývajú na väčšiu podporu bieloruskej opozície.
"Sme radi, že Alexandra Lukašenka zaradili na európsky zoznam nežiaducich osôb. Mali by na ňom byť stovky ďalších ľudí," povedal europoslancom osobne vodca bieloruskej opozície Alexander Milinkievič, ktorý na pozvanie ľudovcov prišiel do štrasburského snemu.
Zopakoval, že podporuje ekonomické sankcie proti členom režimu, nie však plošne proti celej krajine, pretože "by to najviac ublížilo ľuďom na ulici a poslúžilo štátnej propagande".
Desiatky europoslancov, najmä z Poľska a Británie, mali včera červeno-biely šál s nápisom Solidarita s Bieloruskom.
Autor: KATEŘINA ŠAFAŘÍKOVÁ, Štrasburg