Pred väznicou v Minsku čakajú na zadržaných ich najbližší. FOTO - REUTERS |
Zajtra vyjdú na slobodu poslední zadržaní účastníci stanového protestu, ktorý polícia násilne zlikvidovala. Skoro ráno zvláštne policajné jednotky obkľúčili stanové mestečko na Októbrovom námestí, viac než tristo ľudí pozatýkali a uväznili na štyri až pätnásť dní. Časť z nich z väzenia prepustili už v uplynulých dňoch.
"Tušili sme, že sa niečo chystá. Boli tri hodiny ráno a polícia vyzvala novinárov, aby z miesta protestu odišli," spomína Valeryj Sucuk z Grodna, ktorý bol v mestečku celých päť dní. "Keď prišli antony, zavládlo na námestí zlovestné ticho. Všetci sme sa chytili za ruky a čakali na zásah. Potom policajti prenikli medzi nás a začali jedného po druhom odťahovať, videl som, ako mojich kamarátov ťahajú za vlasy. Mňa zvalili na zem a niekoľkokrát do mňa kopli."
Potom sa ich snažili slovne ponižovať. "Bol to psychický nátlak, urážali nás, posmievali sa. Dostal som niekoľko rán obuškom, ale môjho suseda udreli aj do tváre a vulgárne mu nadávali," hovorí Sucuk.
Štátna televízia divákov presviedčala, že stanové mestečko zorganizovali narkomani a alkoholici, ktorí sa spojili s opozíciou. "V stanoch sa našli drogy, injekčné striekačky a prázdne fľaše od vodky," uviedla po rozohnaní mestečka televízia. V jednom stane dokonca natočila dvoch nahých mladíkov, ako sa oddávajú homosexuálnemu styku.
Kryscina Šacikava, jedna z organizátoriek mestečka, tvrdí, že ide o propagandu. "Som presvedčená, že to boli najatí herci. Keď nás odvádzali do antonov, okolo stanov chodili ľudia v civile, možno boli z KGB, a niečo do stanov dávali. Potom to nakrúcali."
Šacikava sa v deň volieb zúčastnila v Minsku na demonštrácii proti volebným podvodom. "Máme právo vyjadriť svoj názor. Naša vláda nám však toto právo systematicky upiera. Keď som pochopila, že protesty budú trvať dlho, rozhodla som sa nevracať domov." Kryscina býva vo východobieloruskom Mogileve so svojimi dvoma deťmi, ktoré zatiaľ strážia jej rodičia. "Najťažšia bola prvá noc, nikto nevedel, čo sa stane, či nás rozoženú. V Bielorusku však bolo veľa cudzích pozorovateľov a novinárov, to nás zachránilo." Vo väzení strávila štyri dni, k tomu dostala pokutu tristo dolárov. Podľa zákona však matky neplnoletých detí nemôžu byť za priestupok zadržiavané dlhšie než tri hodiny.
"To nikoho nezaujímalo," hovorí. Podľa nej vláda už dávno stúpencov opozície postavila mimo zákona a na ich občianske práva nehľadia. "Veď nám nedovolili ani si zavolať alebo zaistiť advokáta. Rozsudky rozdávali ako na bežiacom páse."
Napriek tomu svoje zadržanie neľutuje. Na niekoľko dní, ktoré strávila na Októbrovom námestí, bude spomínať celý život. "Som pyšná, že som tam bola," hovorí Šacikava s hrdosťou. "Nie je pravda, že nás niekto poslal na námestie, prišli sme sami. My sme tam nevyšli kvôli Milinkievičovi alebo Kazulinovi, ale za svoju slobodu, za svoje deti, za svoju budúcnosť, nie kvôli politikom."
Autor: JURIJ LEVITOV