BRATISLAVA - Na domáhanie sa svojich práv na ministerstve výstavby doplatila mimovládna organizácia Eurea. Ministerstvo s ňou zrušilo spoluprácu a poslalo na ňu kontrolu ihneď po tom, čo o spore vyšiel článok v denníku SME. Mimovládne organizácie majú podozrenie, že ide o úradnícku šikanu.
Ministerstvo najprv meškalo tri mesiace s peniazmi z eurofondov, na ktoré mala Eurea podľa zákona nárok. Tá sa obrátila na súd a žiadala peniaze aj s úrokmi z omeškania. O žalobe napísal aj denník SME.
Hovorca ministerstva Ján Pálffy tvrdí, že kontrolu v Eurei naplánovali už koncom minulého roku, lebo jej projekt zaradili medzi 65 rizikových, ktoré denne kontrolujú. Ich zoznam vraj majú "na nahliadnutie".
Včera nám na ministerstve poskytli iba názvy troch obcí zo zoznamu.
Jednou z nich bol aj Kráľovský Chlmec, ale na tamojšom úrade nám včera tvrdili, že kontrolu žiadneho projektu v obci nemali.
Zuzana Wienk z Aliancie Fair play považuje za "príliš podozrivé", ak kontrola prišla po medializácii problému. Ministerstvo malo podľa nej, naopak, prešetriť, či jeho úradníci nezneužili svoje právomoci, lebo v slobodnej spoločnosti by "malo byť nepredstaviteľné, aby sa ľudia pre strach nemohli brániť".
Meškanie vyplácania eurofondov z ministerstiev je podľa Wienk medzi mimovládkami "veľmi známe". Považuje za veľmi nespravodlivé, že tí, ktorí žiadajú o granty z eurofondov, musia "striktne dodržiavať všetky podmienky, ale poskytovateľ nie".
Právnik Peter Wilfling vidí ako vážny problém, ak má občan či mimovládna organizácia doplatiť na to, že sa "zákonnou cestou bráni pred porušovaním práv". Ak úradníci použili kontrolu ako formu hrozby či pomsty, tak "hrubo porušili povinnosti štátneho zamestnanca".
V deň, keď vyšiel v SME článok o žalobe, ministerstvo zrušilo už dohodnutú spoluprácu s Eureou na inom projekte, ktorý mal byť v rámci eurofondov platený z ministerstva školstva.
Ide o sériu univerzitných prednášok o systéme eurofondov. Zamestnankyne ministerstva výstavby len deň pred konaním prednášky zrušili účasť, ktorá bola dohodnutá už pred troma týždňami.
Martin Plesch z Eurey hovorí, že v neoficiálnom telefonickom rozhovore sa mu priznali, že dostali zákaz prednášať. Pálffy to popiera, hovorí, že "jediným dôvodom bola pracovná zaneprázdnenosť".
Denník SME požiadal o názor aj inú mimovládnu organizáciu, ktorá sa venuje oblasti ľudských práv. Tá sa odmietla vyjadriť, lebo sa chce "vyhnúť prípadným odvetným opatreniam od niektorých ľudí na ministerstvách", keďže sa tiež uchádza o granty z Európskej únie. (haj)