Slovenskej myelómovej spoločnosti, MUDR. Pavla Kotoučka.
Poznať pravdu chcú pacienti aj pri nádorových ochoreniach. Jedným z nich je mnohopočetný myelóm. Vzniká v kostnej dreni z jedného podtypu bielych buniek, tzv. plazmatických. Ich množenie v kostnej dreni spôsobuje útlm normálnej krvotvorby. Prejavuje sa to napríklad málokrvnosťou, poruchou imunity, vytváraním kostných ložísk či postihnutím chrbtice. "Nepreťažovať svoj organizmus psychicky, ani fyzicky," definuje základnú prevenciu pred onkologickými chorobami MUDr. P. Kotouček. Zdôrazňuje: "Treba si chrániť pokoj v duši, aby mal imunitný systém vždy dosť síl zlikvidovať všetky cudzie bunky v tele: baktérie, vírusy, alebo rakovinové bunky." Priznáva, že názov ochorenia je aj pre pa-
cientov neraz zložitý, preto dostávajú hneď v ambulancii do rúk odborné brožúrky, aby si mohli dôležité informácie prečítať a odložiť. "Pýtajú sa, aký bude ich ďalší život, či bude plnohodnotný, či budú dlho v nemocnici a odlúčení od rodiny. Aj to, či choroba ich život skráti," vymenúva najčastejšie otázky MUDr. P. Kotouček. V ambulancii pacient nie je sám, ale so svojou rodinou.
Na Slovensku je mnohopočetným myelómom postihnutých približne 500 pacientov, väčšina z nich má pri zistení choroby vyše 50 rokov. Predseda Slovenskej myelómovej spoločnosti ubezpečuje, že v súčasnosti sa dá toto ochorenie kvalitne liečiť. Dôležitá je však pritom spolupráca hematológa, onkológa, ortopéda, rádiológa, nefrológa, algeziológa a ďalších lekárov, zdravotných i rehabilitačných sestier. Podľa MUDr. P. Kotoučka je základom liečby všetkých vážnych ochorení. "Pri mnohopočetnom myelóme je hlavným manažérom hematológ alebo onkológ, ktorý skontaktuje všetkých ďalších odborníkov a spolu s nimi vedie liečbu pacienta," vysvetľuje s dodatkom, že pacient sa vždy vráti k svojmu "rodinnému" hematológovi či onkológovi na ďalšie vedenie liečby. Zložité prípady sa liečia v lôžkových centrách v Banskej Bystrici, Bratislave, Košiciach, Martine a v Prešove.
Chorí sa zvyčajne sťažujú na bolesti v kostiach, slabosť a v dôsledku zvýšenia krvných bielkovín im hrozí obličkové zlyhanie. Postihnutie stavcov pri tomto ochorení môže spôsobiť i ochrnutie s trvalou imobilizáciou. "Ak zdravý človek cíti netypickú bolesť v chrbte, alebo v kostiach, ktorá trvá viac ako dva mesiace, mal by ísť na röntgenovú kontrolu kostí, lebo toto ochorenie sa prejavuje najmä postihnutím kostry," hovorí MUDR. P. Kotouček a zdôrazňuje: "Včasnou liečbou vieme pacientovi veľmi pomôcť."
Členmi občianskeho združenia Slovenská myelómová spoločnosť sú lekári i nelekári, príbuzní a pacienti, ktorí chcú podporiť ľudí s touto diagnózou. Cieľom združenia je tiež skvalitňovať liečbu, organizovať register pacientov, podieľať sa na výskume a zapájať sa do medzinárodných štúdií. Od začiatku tohto roka zorganizovala spoločnosť dva odborné semináre, koncom mája pripravuje tretí v Košiciach.
Kontakt na Slovenskú myelómovú spoločnosť: Antolská 11, 851 07, Bratislava, telefón: 02 - 68 67 29 59, 68 67 28 93, e - mail: kotoucek@npba.sk
Autor: Eva Reiselová