knižná sieť v krajine. A musí čeliť ustavičnej kritike.
Pravidelne sa v literárnych prílohách narieka nad tým, že Waterstones už nie je tým, čo bývalo a občas si za knihu mesiaca dovolí zvoliť aj iný než len intelektuálny bestseller. Vlani sa firme niekoľko spisovateľov vyhrážalo bojkotom, ak kúpi svojho menšieho konkurenta, teraz ju kritizovali, keď z mimoriadne vydarenej poviedkovej knihy Helen Simpsonovej kúpila iba dve stovky výtlačkov. Inou stránkou problému je, že Briti čítajú poviedky veľmi neradi. Práve na ich záchranu založili novú literárnu súťaž National Short Story Prize, ktorej užšie nominácie mali oznámiť včera.
Napriek spomínaným "hriechom" Waterstones ešte stále dokáže prísť s niečím, z čoho netrčí snaha zarobiť. Najnovšie je to mapa Londýna, ktorá obsahuje zoznam stovky literárnych diel a každý zákazník ju dostane zadarmo. Na jednej strane sú stručné opisy románov, na druhej mapa s vyznačenými miestami ich vzniku, takže každý môže nájsť knihu zo svojej štvrte. Jednoduchý, ale veľmi efektívny nápad spája lokálpatriotizmus s literatúrou a marketingom.
Do oka okamžite padne vyššia koncentrácia románov na niektorých miestach. Ide najmä o štyri oblasti Londýna, pričom iba jedna z nich patrí medzi tie "lepšie". Hneď päť románov je situovaných vo Westminstri a väčšina z nich logicky odráža život parlamentu. Tak to aspoň nepriamo robí aj najznámejší z nich - Pani Dallowayová, hlavná hrdinka z rovnomenného románu Virginie Woolfovej, je manželkou poslanca.
Zvyšné tri literatúrou husto osídlené štvrte spájajú imigrantov, drogy a sex. Hneď v strede mesta leží Soho, známe už storočia prostitúciou, ktorá sa rokmi stiahla z ulíc do domov a ľahké dámy sa maskujú nápisom lákajúcim na návštevy "modeliek". Práve v tejto štvrti sa okrem románov plných alkoholu a sexu odohráva aj slávny príbeh Dr. Jekylla a Mr. Hydea.
Koncentrovanou štvrťou je aj dlhá ulica Brick Lane, ktorá je akýmsi londýnskym laboratóriom, kde sa odjakživa usádzajú imigranti. Stelesňuje to budova, ktorá bola kedysi kostolom francúzskych hugenotov, potom sa stala židovskou synagógou, dnes je moslimskou mešitou. Život prisťahovalcov odráža aj literatúra, najznámejší je román Brick Lane, ktorý v angličtine vyšiel iba pred troma rokmi a vlani aj v češtine. Monica Ali ním bangladéšsku komunitu priveľmi nepotešila, téma je však príznačná - nútený sobáš 19-ročného dievčaťa z Ázie s konzervatívnym manželom starším o dvadsať rokov.
Len máloktorý turista sa pri návšteve Londýna vyberie do Brixtonu, akéhosi miestneho Bronxu, kde vám nanucujú drogy, len čo vyleziete z metra. Rasovo zmiešaná štvrť sa preslávila veľkými nepokojmi v 80. rokoch a túto atmosféru odráža hneď niekoľko kníh. "Nie sme stratení sme vyhladení," píše v jednom z nich Geoff Dyer o pocitoch generácie žijúcej v tejto štvrti.
Hoci známy bonmot tvrdí, že ak je človek unavený z Londýna, musí byť unavený zo života, v tomto meste zďaleka nie je všetko ružové. Turistické bedekre ho síce ospevujú kvetnatým jazykom, ale jeho literatúra podáva oveľa pravdivejší obraz.
Autor: ANDREA ERTLOVÁ,Londýn