BRATISLAVA - Vo štvrtok o pol štvrtej poobede sa začne prvý ostrý štrajk v histórii slovenského zdravotníctva. Vyhlásili ho lekári a zdravotné sestry vo fakultných nemocniciach v Bratislave, Banskej Bystrici aj v Prešove, kde sa začne až v piatok.
Dôvodom štrajku, ktorý je časovo neobmedzený, sú nízke platy zdravotníkov. Ďalšie nemocnice sa rozhodujú, či sa pripoja.
Lekári počas štrajku odložia plánované ošetrenia vrátane operácií či poradní pre tehotné. Ošetrovať budú len pacientov v akútnom stave. "Bude to režim ako cez víkend, keď sú v službe určení lekári a sestry," povedal predseda Lekárskeho odborového združenia Marián Kollár.
Politici zdravotníkov neodsudzujú, apelujú však na ich zodpovednosť.
Riaditeľ nemocnice v Banskej Bystrici Róbert Rusnák povedal, že počas štrajku bude "dôsledne dohliadať" na to, aby nepoškodili zdravie pacientov a dostali správnu akútnu starostlivosť. "Tá tvorí u nás viac ako 90 percent, takže štrajk bude mať podľa mňa len akúsi formu protestu," dodal Rusnák.
Fakultná nemocnica v Bratislave má štyri nemocnice a podľa jej námestníčky Kataríny Sedlákovej v nich denne ošetria asi 4-tisíc pacientov. "Z hospitalizácií je 70 až 80 pacientov akútnych," povedala. Vedenie nemocnice podľa nej zabezpečí zdravotnú starostlivosť, ktorú zaručuje ústava.
Samotní lekári tvrdia, že aj počas štrajku budú v nemocnici pre prípad, ak by došlo k hromadných nešťastiam.
Kollár si je istý, že sa pripoja aj ďalšie nemocnice na Slovensku. Včera podvečer sa o štrajku rozhodovalo v Nitre.
Ostrý štrajk je reakciou na to, že vláda nereagovala na požiadavky lekárov na zvýšenie platov.
Lekárov neuspokojilo stretnutie s premiérom Mikulášom Dzurindom v Bratislave minulý týždeň, o ktorom Kollár povedal, že si robil len predvolebnú kampaň. Kollár pripustil zastavenie štrajku len v prípade, že premiér príde do štvrtka s konkrétnym riešením.
Hovorca premiéra Martin Maruška k tomu povedal, že predseda vlády vstúpil do problematiky tak, ako to zodpovedá jeho funkcii.
Politici priznávajú zdravotníkom ich právo na štrajk, ale zdôrazňujú aj ich zodpovednosť. Podľa Tibora Bastrnáka z SMK na platy zdravotníkov nie je dnes odkiaľ vziať peniaze, budú sa však postupne zvyšovať, lebo "do zdravotníctva pôjde každý rok viac zdrojov".
Hovorkyňa KDH Anna Andrejuvová povedala, že lekárov a zdravotné sestry nemožno odsúdiť a na štrajk majú ústavné právo, za svoje konanie však nesú zodpovednosť.
Milan Urbáni z HZDS si myslí, že štrajku sa dalo predísť. "Bolo treba seriózne rokovať, pripraviť program na najbližšie obdobie, rešpektovať požiadavky aj reálnu situáciu." Dodal, že stoja na strane lekárov, lebo platy sú všeobecne nízke.
Pavol Paška zo Smeru povedal, že ho veľmi mrzí, že takýmto riešením muselo dôjsť až ku štrajku. Smer prosil lekárov, aby vydržali do volieb. Sľúbil im, že keď sa dostane do vlády, platy okamžite zvýši.
Hovorca ministra zdravotníctva Karol Farkašovský povedal, že minister pozorne sleduje vývoj situácie. "Hrozba štrajkom nie je najvhodnejší spôsob riešenia mzdových problémov." Podľa neho oveľa produktívnejšie je ďalej rokovať, "najmä keď ešte neboli všetky možnosti vyčerpané".
Právo na štrajk zdravotníkom zaručuje Ústava SR, so štrajkom však musí podpismi súhlasiť nadpolovičná väčšina zamestnancov.
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vydal v stanovisko, v ktorom apeluje na dodržiavanie právnych predpisov pri zabezpečovaní poskytovania zdravotnej starostlivosti.
"Zdravotnícky pracovník rozhodnutím o ošetrení či neošetrení pacienta berie na seba všetku zodpovednosť za prípadné následky. Úrad je pripravený preskúmať každý podnet, ktorý bude súvisieť s posúdením správnosti poskytnutia zdravotnej starostlivosti," napísal úrad. Vyzval pacientov, že ak sa budú cítiť poškodení rozhodnutím lekára ho neošetriť, môžu sa naň obrátiť.
Hovorca premiéra Martin Maruška vyhlásil, že Mikuláš Dzurinda vstúpil do problematiky tak, ako to zodpovedá jeho funkcii. Problematiku slovenského zdravotníctva pozná veľmi podrobne a diskutuje o nej s mnohými odborníkmi. Svoje postoje a názory na riešenia problémov v zdravotníctve osobne vyjadril na stretnutí so zdravotníckymi odborármi vo FN Bratislava Ružinov. Prezentuje ich tiež v médiách a aj na stretnutiach s občanmi.