LONDÝN, PEKING, BRUSEL - Britská vláda včera prvýkrát pripustila, že v boji proti slintačke a krívačke bude možno musieť pristúpiť k očkovaniu zvierat. Doteraz sa niečomu takému bránila, pretože nie je jasné, nakoľko je očkovanie účinné. Do včerajška sa nákaza na ostrovoch vyskytla na 634 miestach.
„Veci, ktoré sa nedávno mohli zdať nepríjemné, musia byť teraz na programe dňa,“ povedal premiér Tony Blair. Národný zväz farmárov očkovanie zvierat síce podporuje, no nie plošne, ale iba v oblastiach, kde sa choroba vyskytuje.
Prvým ohniskom slintačky a krívačky bola zrejme čínska reštaurácia, ktorá nakazené mäso ilegálne priviezla z Ďalekého východu. Podľa britských vedcov je vírus totožný s tým, ktorý sa vyskytuje v Číne, vo Vietname a v Kambodži. Čína včera poprela, že by nákaza mala prísť do Británie z jej územia.
Podávať v britských reštauráciách ilegálne privezené mäso je závažným trestným činom, ktorý sa trestá odňatím slobody. Zvyškami mäsa pochybného pôvodu kŕmili ošípané na farme, kde choroba prepukla. Z ošípaných sa choroba preniesla na ovce a ich prepravou na trhy sa začala šíriť po celej krajine.
Veterinárni odborníci Európskej únie včera predĺžili embargo pre slintačku a krívačku voči Británii a Írsku do 19. apríla. Embargo sa vzťahuje na vývoz živého dobytka a tepelne nespracovaných živočíšnych a mliečnych produktov. Na rozhodnutie, ktoré sa malo týkať ďalších dvoch krajín postihnutých slintačkou a krívačkou, Francúzska a Holandska, sa v Bruseli ešte čakalo. (čtk)