Vyhlasovateľ súťaže Koloman Kertész Bagala na Poviedke 2006.
FOTO - PETER PROCHÁZKA
Jubilejný ročník literárnej súťaže Poviedka vyvrcholil v piatok 31. marca vyhlasovaním víťazov, ktorých mená sa doteraz skrývali v zapečatených obálkach. Deväť rokov sa tento ceremoniál konal v divadelných priestoroch alebo kníhkupectvách iba pred očami niekoľkých divákov. Ostatní autori či len zvedavci si museli počkať na nasledujúci deň, keď mená víťazov zverejnili médiá. Desiaty ročník súťaže priniesol veľkú zmenu. Ľudia sa mohli po prvýkrát v histórii dozvedieť výsledky nielen na podujatí, ale aj z priameho prenosu na Rádiu Devín.
Podľa slov predsedu poroty Pavla Rankova mali poviedky v tomto ročníku vysokú úroveň. Svedčí o tom aj fakt, že z celkového počtu 476 až jedna štvrtina postúpila do druhého kola, pričom každá z nich si zaslúži byť publikovaná minimálne časopisecky. Kým do prvého ročníka prišlo zhruba deväťsto príspevkov, čo vyhlasovateľovi súťaže Kolomanovi Kertészovi Bagalovi v tom čase takmer vyrazilo dych, počas desiatich ročníkov sa počty značne upravili a dnes ich už prichádza zhruba päťsto. "Prispievatelia pravdepodobne prišli na to, že to nie je žrebovacia súťaž, ale treba tu mať aj talent," skonštatoval Bagala.
V porote okrem predsedu zasadli prevažne mladí ľudia, akí dosiaľ nemali česť rozhodovať o osude poviedok. Tak sa tam objavila napríklad minuloročná víťazka Zuska Kepplová, Marek Kopča, Michal Švec, Alexandra Pavelková či Svetlana Žuchová.
Zo širokého tematického zamerania textov prevládali prózy zaoberajúce sa modernou sociálnou problematikou, napríklad nezamestnanosťou, rasizmom či pracovnými vzťahmi. Pomerne veľa príbehov sa odohrávalo v exotickom prostredí a pisatelia siahli po rôznych exotických motívoch. Porotu oslovili najmä tie, v ktorých sa autori snažili o analýzu psychiky postáv a zároveň vytvorili dej, smerujúci od "niekadiaľ niekam". Ako to býva zvykom aj tento rok vyjde zborník víťazných prác. Pôvodne sa malo doň dostať desať poviedok, ibaže tentoraz si to zaslúžilo až jedenásť, a tak bude o čosi hrubší.
Prvé miesto získal Peter Anku z Bratislavy s poviedkou Tri Martolod. Podľa predsedu poroty si to zaslúžil z viacerých dôvodov: "Po prvé pre Slovákov môže byť zaujímavé, že existuje v Európe národ nepochybne šialenejší ako sme my, a to sú Bretónci. Po druhé, autor sa vyrovnal s pomerne hustým písaním francúzskych dialógov, takže aj čitateľ nepoznajúci francúzštinu porozumie, o čom to je. Víťazná poviedka je zaujímavá aj tým, že nemá príbeh v klasickom zmysle. Traja Bretónci v nej smerujú k svojmu zániku. Na tejto púti sa stretnú s rozprávačom prózy, ktorý kráča s nimi, aj keď cíti, že ho to vedie do záhuby. Myslím si, že je to veľmi zaujímavé čítanie."
Eva Cigániková zo Žiliny síce napísala poviedku Taký mizerný, mizerný život, no istotne sa jej nálada pozdvihla, keď počula v rádiu z úst zástupcu denníka SME Petra Župu, že získala druhé miesto. Ak ktosi doteraz pochyboval o úspechu súťaže Poviedka aj v zahraničí, istotne ho o tom presvedčí próza Maily z Ultima Thule, ktorá získala tretie miesto. Jej autor Andrej Tusičišny je zo Ženevy.
POVIEDKA 2006
1. miesto
Tri Martolod - Peter Anku (Bratislava, nar. 1975)
2. miesto
Taký mizerný, mizerný život- Eva Cigániková (Žilina, 1936)
3. miesto
Maily z Ultima Thule - Andrej Tusičišny (Ženeva, 1980)
Prémie
Mojmirovac - Ondrej Peťkovský (Zemianske Lieskové, 1974)
Hostesky - Norbert Mikláš (Topoľčany, 1975)
Noc za oknom - Gabriela Alexová (Poprad, 1975)
Architektúra mŕtveho muža - Egon Chandler Mara Rosa (Senica, 1984)
Vo vesmíre pohodená - Miriam Landae (Devínska Nová Ves, 1982)
Vedľajšie účinky... - Vanda Rozenbergová (Prievidza, 1971)
Smrť si nevyberá - Václav Kostelanski (Považská Bystrica, 1982)
Výhybky - dag - (Bratislava, 1980)
Autor: MÁRIA LAMPERTOVÁ(Autorka je filologička)