
Na internete možno nájsť aj takéto fotografie „futbalových fanúšikov“. Títo fandia Nitre.
FOTO – INTERNET
ú sa na ne aj mesiac dopredu.
„Už dlho pred zápasom sa snažíme, aby sa nič nestalo,“ vysvetľuje tajomník druholigových Zlatých Moraviec Peter Martinec. „Za rizikové počítame Topoľčany, Nitru a Trnavu. V tejto sezóne sme už mali doma všetkých a zvládli sme to. V akcii bolo asi päťkrát viac policajtov ako inokedy.“
Na fanúšikov v Moravciach dohliadalo päťdesiat kukláčov i mestskí policajti. „Už dlho pred zápasom sme sa radili s riaditeľom krajského i okresného Policajného zboru.“ Výtržnosti sa snažili podľa Martinca robiť len Trnavčania, polícia ich však rýchlo zvládla.
V superligovom Púchove sa na rizikové stretnutie pripravujú zhruba mesiac dopredu. „Ak sa rozhodneme, informujeme políciu, a tá monitoruje všetky cesty do Púchova,“ tvrdí generálny manažér Matadoru Pavol Holeščák.
Nie všetko sa podľa Holeščáka dá predvídať: „Pamätám si na vlaňajší pohárový zápas s Trnavou, kde sa u nás nečakane zjavili fanúšikovia Slovana a robili poriadny bengál. Pôvodne mali namierené do Košíc, ale pre nepokoje ich železničná polícia vysadila z vlaku v Trenčíne. Na východ by to už nestihli, a tak prišli provokovať k nám.“
Za rizikové si v Púchove zvykli označovať zápasy s Trnavou, Spartak však v súčasnosti hrá v druhej lige, a tak zostal len bratislavský Slovan. „Ak máme indície, že sa niečo chystá, tak občas aj pred derby. Či už s Dubnicou alebo Trenčínom.“
„Ak sa už rozhodneme pre zvýšenú bezpečnosť, vždy máme výrazne vyššie finančné náklady, ale vyplatia sa,“ mieni manažér superligového lídra MŠK Žilina Karol Belaník. Incident v Trnave je podľa neho ďalšie memento. „My s naším fanklubom nemáme veľké problémy. Sú tam normálni ľudia a keď už sa nejakí agresívni jedinci vyskytnú, malo by si ich vedenie fanklubu vedieť samo selektovať.“
Viac v rubrike FANÚŠIK BITKÁR