Peniaze motivujú viac mužov, predovšetkým mladších ľudí a z hľadiska ekonomického statusu najmä nezamestnaných a živnostníkov. Naopak, radosť z práce je motiváciou predovšetkým pre ženy, starších ľudí aspoň nad 40 rokov, potom dôchodcov a z hľadiska pracovného zaradenia zase špecialistov a manažérov. Pre manažérov je veľkou motiváciou aj kariéra.
Branislav Zlocha z Vysokej školy manažmentu City univerzity povedal, že peniaze ľudí v práci najmä udržiavajú. Ak totiž musia splácať hypotéku, lízing na auto, majú deti, ktoré študujú, peniaze sú pre nich nevyhnutnosť a fixujú ich v práci.
Najmä medzinárodné spoločnosti si však uvedomujú, že motivačné sú aj iné benefity, nielen hmotné, ako auto, ale aj nehmotné poukazy do fitness centra, rekreačné pobyty či vzdelávacie kurzy.
Peniaze viac motivujú mladších, lebo "majú väčší balík nenaplnených túžob, ako byt, auto, prípadne dovolenky," hovorí Zlocha.
Mužov zase viac motivujú, pretože sú pragmatickejší a stále sa vidia ako živitelia rodín. Ženy sú komplexnejšie osobnosti a potrebujú sa v práci cítiť dobre.
Barbora Kekňáková z personálnej agentúry hovorí, že peniaze
"vždy budú prostriedkom, ako si zabezpečiť základné potreby, no ľudí motivujú stále menej". Pre nezamestnaných a živnostníkov sú dôležitejšie, pretože ich nedostatok priamo ohrozuje ich existenciu. Špecialisti a manažéri sú lepšie zaplatení, ich motiváciou bolo získať tieto pozície a teraz sa tešia z práce. (haj)