Ako vyplýva z reprezentatívneho prieskumu, ktorý pre denník SME urobila Agentúra MVK, záujem o podnikanie prejavujú predovšetkým mladí ľudia od 18 do 50 rokov s vyšším vzdelaním - vysokoškolským alebo aspoň stredoškolským s maturitou. Podnikať nechce 50,7 percenta, predovšetkým starších ľudí.
"Kopíruje to realitu," povedal Stanislav Haviar zo Združenia podnikateľov Slovenska, ktorý podniká v stavebníctve. Súhlasí s tým, že veľkou prekážkou podnikania je nedostatok kapitálu. "Úvery sú stále drahé. Banky sa síce začali medzi sebou o klienta biť, no stále treba ručiť bytom, autom, alebo dobre zarábať," hovorí Haviar.
Druhým problémom je podľa neho informačná bariéra, keď ľudia s dobrým nápadom nevedia, ako ho zhodnotiť, neexistujú bezplatné infocentrá, mnohí stále nemajú pripojenie na internet a k informáciám sa tak dostávajú len ťažko.
Paušálna daň zjednodušila administratívu a mnohým pomohla aj rovná daň, no podľa Haviara by sa mohlo uvažovať aj o znížení dane v stavebníctve, cestovnom ruchu či potravinárstve.
Domáci podnikatelia s nevôľou pozerajú aj na to, ako štát pomáha zahraničným investorom, no na domácich zabúda. Okrem Haviara si to myslí aj predseda Slovenského živnostenského zväzu Vladimír Sirotka. Pre domácich podnikateľov podľa neho vláda prostredie nezlepšila. Daň z príjmu sa síce znížila, no narástli nepriame dane, teda DPH, spotrebné dane, ako aj miestne dane a poplatky, predovšetkým za nehnuteľnosti. Zároveň máme jedny z najvyšších odvodov v Európe.
Sirotka potvrdzuje, že "štartovací kapitál" je nedostupný a privítal by zriadenie fondu na podnikanie, ktorý by príspevky poskytoval nielen na základe bezpečného ručenia, ale kládol by dôraz na kvalitu nápadu. Upozornil, že štát poskytuje nenávratné príspevky na podnikanie len nezamestnaným, čo je absurdné.
V roku 2004 poskytli úrady práce nezamestnaným viac ako päťtisíc príspevkov na rozbehnutie samostatnej zárobkovej činnosti. V roku 2005 vyplatili 5323 príspevkov len počas prvého polroku. Rastie aj celkový počet živnostníkov, vlani ich pribudlo 30 366, celkovo ich je 512-tisíc. Sirotka však hovorí, že ide o prípady, keď sa zamestnanec stane živnostníkom, pretože je to lacnejšie pre zamestnávateľa.
Hovorca ministerstva práce Peter Papánek trvá na tom, že sa podnikateľské prostredie na Slovensku zlepšilo, daňové a odvodové zaťaženie kleslo, bankové úvery sú dostupnejšie vďaka reštrukturalizácii bánk. Treba podľa neho ešte zrýchliť rozbehnutie firmy aj prostredníctvom informatizácie a zlepšiť vymožiteľnosť práva.
(haj)
Kto najmä podniká?
- muži viac ako ženy
- vysokoškoláci viac ako ľudia so stredným a základným vzdelaním
- 30- až 50-roční, najmä z Bratislavského kraja
- voliči SDKÚ, SMK, SF
Kto chce podnikať, ale nemôže
- muži najmä pre nedostatok peňazí, ženy pre iné prekážky, pravdepodobne najmä pre rodinné povinnosti
- mladí do 30 rokov
- nezamestnaní, ľudia v domácnosti a na rodičovskej dovolenke, študenti, špecialisti
Kto nechce podnikať
- starší ľudia nad 50 rokov
- ľudia so základným vzdelaním a stredným bez maturity
- dôchodcovia, invalidi, robotníci,
- voliči KDH, ĽS-HZDS, ANO
Prieskum pre denník SME urobila agentúra MVK v dňoch 24. - 31. januára 2006 na vzorke 1154 respondentov.