BRATISLAVA – Teoreticky sa politické strany nebránia možnosti dať väčší význam preferenčným hlasom (tzv. krúžkovaniu), prakticky však preto nechcú nič urobiť.
Poradie kandidáta na listine sa podľa krúžkovania mení až v prípade, ak získa aspoň desať percent preferenčných hlasov. Keďže volebným obvodom je celé Slovensko, kandidát na poslanca musí získať veľké množstvo hlasov, aby zmenil poradie určené politickou stranou.
Snahou časti poslancov je presadiť technické zlepšenie zákona a znížiť kvórum desiatich percent na tri alebo len jedno percento.
Výsledky posledných volieb dokazujú, že voliči len „kozmeticky“ ovplyvnili poradie kandidátov na kandidačnej listine. Poradie kandidátov sa menilo len v prvej desiatke. Viac ako desať percent preferenčných hlasov získali štyria kandidáti SDK. Poradie si vymenili len Ľudovít Černák a František Mikloško na treťom a štvrtom mieste.
Na kandidátke SDĽ sa poradie zamiešalo na prvých ôsmich miestach. Za SMK si vymenili miesta kandidáti na druhom až štvrtom mieste.
Na listine HZDS viac ako desať percent preferencií získali len štyria kandidáti – V. Mečiar, I. Gašparovič, S. Kozlík a Július Binder, ktorý preskočil o jedno miesto J. Smereka.
Na kandidátke SOP sa nad hranicu desiatich percent dostali piati kandidáti. Poradie na treťom až piatom mieste si vymenili medzi sebou Peter Dvorský, Igor Presperín a Marián Mesiarik.
IGOR STUPŇAN