Všetko sa začalo ráno o deviatej. Ozbrojený muž, šofér autobusu z neďalekého mesta Uithoorn, vnikol okolo pol desiatej do 35-poschodovej Rembrandttoren (Rembrandtovej veža), kde sídli viacero firiem a zajal štyroch zamestnancov. Stovky ľudí zostali uväznené vo svojich kanceláriách.
Podľa svedkov mal pri sebe guľomet a bombu. Hneď po prepadnutí polícia objekt obkľúčila, zastavila dopravu a začala s páchateľom vyjednávať.
Cieľom jeho útoku sa stala firma Phillips, ktorá mala v Rembrandtovej veži ešte minulý rok kancelárie. Podľa všetkého nevedel, že firma sa presťahovala. Páchateľ zaslal niektorým médiám fax, že takýmto spôsobom protestuje proti arogantnej manipulácii predajcov širokouhlých televízorov.
Jeho vyjadrenia priviedli políciu k záveru, že nie je psychicky v poriadku. Obviňoval obchodníkov, že podvádzajú, keď tvrdia, že veľkoplošné obrazovky sú lepšie ako normálne. „To, čo získate na šírke, stratíte na výške,“ napísal samovrah a dodal, že proti veľkoplošným obrazovkám bojuje už rok.
Zajatých zamestnancov prinútil, aby do okien vylepili transparenty s nápismi „Klameme“ a „Podvádzame“ ako odkaz na slogan Phillips - „Robíme veci lepšie.“ Po dlhých hodinách vyjednávania rukojemníkov prepustil a proti sebe zdvihol zbraň. Rukojemníci vyviazli zdraví.
„Atmosféra v budove bola veľmi napätá. Najprv sme nevedeli, čo chce,“ povedal pre BBC jeden zo zamestnancov budovy. Vo veži sídli niekoľko amerických firiem, ktoré sa obávali, že to súvisí s teroristickými útokmi na USA. Akcia sa uskutočnila presne šesť mesiacov od nešťastia v USA 11. septembra. „Keď sme na internete zistili, čo má za lubom, začali sme sa smiať,“ dodal pre Reuters ďalší nepriamy svedok drámy.
PRE SME - MARTINA BREZINSKÁ, Amsterdam