Jack Kerouac – padnutý anjel s bibliou Na ceste

Len málokomu sa podarí napísať „bibliu“. Kultovú knihu, ktorá zásadne ovplyvní život a názory jednej generácie. Pri všetkej úcte ku kráľovi majálesu Allenovi Ginsbergovi či šamanovi Williamovi S. Burroughsovi, bibliu „zbitej“ beatnickej generácie napísal


FOTO – ARCHÍV



Jack Kerouac. Najslávnejšia kniha predčasne zosnulého autora sa volá Na ceste. Jack Kerouac by sa dnes dožil osemdesiatich rokov.

Jeho mama o ňom povedala, že je nezodpovedný a nikdy riadne nepracoval. Ako pätnásťročný sa stal futbalovou hviezdou stredoškolského družstva. Na ihrisku ho prezývali Malý Kristus.

Poznačila ho smrť staršieho brata. Fascinácia smrťou ho unášala počas celej spisovateľskej kariéry.

V roku 1944 ho zatkli pre neohlásenú vraždu, ktorú spáchal jeho priateľ v sebaobrane. Koncom 40. rokov sa vydal ,,na cestu“ po Amerike, striedal jedno zamestnanie za druhým: česal bavlnu, bol vrátnikom, brzdárom na železnici.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

To už bol ženatý s Edie Parkerovou, ktorú v roku 1950 vymenil za Joan Havertyovú. Narodila sa im dcéra Janet, ktorá po otcovej smrti vydala autobiografický román Baby Driver. Blíži sa rok 1957 a román Na ceste.

Zmyslom Kerouacovho života bolo písanie. Chrlenie viet a slov na začiatku spisovateľskej kariéry i bludné tápanie na jej konci. Aj o tom je jeho najslávnejšia kniha symbolického dobrodružstva niekoľkými cestami křížom-krážom Amerikou.

Na začiatku románu Na ceste opisuje Kerouac v roli rozprávača Sala Paradisa, ako za ním Dean Moriarty (teda beatnik Neal Cassady) prišiel s tým, aby ho Jack naučil písať. „Čo bezpečne viem, je, že sa k tomu musíš upnúť ako narkoman k droge. Tak, že už bez toho nemôžeš byť,“ znie motto slávnej knihy, ale aj motto Kerouacovho života. Ale v skutočnosti to bolo presne naopak. Boli to práve Cassadyho listy, ktoré odhodlanému spisovateľovi Kerouacovi ukázali, ako vlastne písať.

SkryťVypnúť reklamu

Kniha oslovila milióny ľudí na celom svete a preslávila beatnické hnutie. O čom teda román je? Rozprávanie o neuveriteľnom živote, ktorý skutoční beatnici prežívajú. Niekoľko ciest z východu na západ, z New Yorku do San Francisca, predstavuje formálnu dejovú líniu, v ktorej Sal Paradise rozpráva o svojom zasvätení do nového životného štýlu beatnikov. Život na ceste je zbesilou jazdou za životnými zážitkami, za naplnením večnej životnej túžby. Zastávkami na dlhej diaľnici bytia sú sex, džez a drogy.

Nie všade sa román stretol s jednoznačným potleskom. Newyorská obec intelektuálov knihe vyčítala formálne nedostatky i prílišnú povrchnosť. Ale román získal kultový rozmer a jeho vznik zastrelo množstvo legiend. Uvádzal sa ako ukážka nového autorského prístupu – takzvaného spontánneho písania.

SkryťVypnúť reklamu

Čoskoro sa rozšírila povesť, že ho Kerouac napísal za tri týždne. Vraj sa ani nezdržoval interpunkciou, ktorú musel doplniť vydavateľ. Mlátil do stroja a aby sa nemusel zdržovať vymieňaním stránok, písal rovno na celú rolku papiera. Na prvý pohľad text tak aj vyzerá. Prúd rozprávania, vychrlený z nutnosti. Písanie na jeden záťah ako spoveď.

Až neskôr sa čitatelia dozvedeli pravdu o beatnikovom písaní. „Samozrejme, legenda bola oveľa príjemnejšia než priznanie, že s jej formou zviedol dlhý a bolestný zápas,“ napísal v doslove k románu Dharmoví tuláci jeho český prekladateľ Josef Rauvolf a dodal, že Na ceste vznikalo osem rokov a prvá verzia sa od konečnej výrazne líšila. Slovenský spisovateľ v týchto dňoch pripravuje v preklade Otakara Kořínka jej nové vydanie.

SkryťVypnúť reklamu

V posledných rokoch života sa Kerouac prestal stretávať so svojimi kumpánmi. O to viac pil. Navždy odišla doba, keď písal jeden román za druhým. Prechádzal ťažkou krízou. Úľavu mu nepriniesol ani prechod k budhizmu. Príčina smrti štyridsaťsedemročného spisovateľa je pre alkoholika takmer klasická – krvácanie pažerákových kŕčových žíl.

„Keď v Amerike zapadá slnko, uháňajúca cesta a ľudia, čo snívajú o jej veľkosti, a dnes večer vyjdú hviezdy a čo vari nevieš, že Boh je medvedík Pú? a nikto nevie, čo koho čaká, okrem beznádejných trosiek starnutia, myslím na Deana Moriartyho, myslím na Deana Moriartyho,“ napísal Kerouac na samom konci románu Na ceste.

Zajtra – Max Planck
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 712
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 514
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 524
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 506
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 486
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 027
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 192
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu