zajatí, napísal včera americký denník The Washington Times.
Pred niekoľkými mesiacmi dostala CIA od britskej tajnej služby informáciu, že Speichera tajne držia v Bagdade. Majú k nemu prístup len dvaja ľudia: šéf irackej rozviedky a Udaj Hussajn, Saddámov syn. Neznámy informátor Britov vraj prezradí aj presnú polohu väzenia a ukáže Speicherovu fotografiu ako dôkaz.
Oficiálne úrady vo Washingtone to popierajú. „Keby Speicher žil, Saddám Hussajn by ho vytiahol ako nástroj propagandy,“ povedal pre CNN predstaviteľ vlády.
Michael Scott Speicher sa stratil 17. januára 1991, v prvý deň ofenzívy. Jeho lietadlo zasiahla strela vzduch-vzduch. Zrútilo sa do púšte západne od Bagdadu.
V prvej chvíli si ľudia v Pentagone mysleli, že Speicher dostal zásah zo zeme a lietadlo sa rozletelo na kusy. Neskôr sa však na mieste nehody našlo nedotknuté lietadlo a Speicherova letecká kombinéza. O pár metrov ďalej ležalo opustené kreslo pilota – Speicher sa teda stihol katapultovať.
V záznamoch Pentagonu bol osem rokov mŕtvy. Minulý rok sa jeho status zmenil na „nezvestný“. Objavili sa totiž viaceré, hoci neurčité správy o „Američanovi v Iraku“.
Pred dvoma rokmi iracký dezertér prezradil, že šesť týždňov po začiatku vojny viezol zraneného amerického pilota do Bagdadu. Dezertér dokonca Speichera identifikoval na fotografii.
O americkom zajatcovi počul aj nemenovaný iránsky pilot, ktorý bol chvíľu v Iraku. Nevedel však povedať žiadne detaily. „Skontrolovali sme to a nič sa nenašlo,“ povedal pre denník The Washington Times nemenovaný predstaviteľ ministerstva obrany. V správe tajných služieb pre senát z marca 2001 sa píše: „Pilot Speicher pravdepodobne prežil haváriu a stratu lietadla, a keď ju prežil, je takmer isté, že ho Iračania zajali.“
„Či už Speicher žije, alebo nie,“ tvrdia zdroje z administratívy, „v každom prípade hrá možný americký zajatec dôležitú úlohu v rozhodovaní o útoku na Irak.“ (miš)